Očkovanie proti osýpkam. FOTO: TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Základné očkovanie proti osýpkam kleslo pod hranicu kolektívnej imunity, varuje hlavný hygienik

25.04.2023, 11:16
Autor:
TASRTASR

Osýpky sú podľa Jána Mikasa závažné a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré ohrozuje napríklad deti, ktoré nemôžu byť pre iné zdravotné dôvody očkované alebo ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie.

Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke klesla pod hranicu 95 percent. Nedosahuje úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

"Ako vyplýva z výsledkov administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov k 31. augustu 2022, ktorú vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva každý rok, kolektívna imunita dosiahla na celoštátnej úrovni 94,7 percenta," spresnil.

Na úrovni krajov sa zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 proti osýpkam, mumpsu a ružienke udržala nad 95 percent len v Nitrianskom a Trnavskom kraji. 

Hrozí vznik lokálnych ohnísk

Osýpky sú podľa Mikasa závažné a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré ohrozuje napríklad deti, ktoré nemôžu byť pre iné zdravotné dôvody očkované alebo ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie.

"Chránime ich preto práve kolektívnou imunitou, ktorá znižuje riziko, že sa s vírusom osýpok stretnú a s veľkou pravdepodobnosťou nakazia, keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie," povedal. 

Úroveň zaočkovanosti nad hranicou 95 percent pri povinnom očkovaní podľa neho tiež výrazne zabraňuje tomu, aby medzi ľuďmi cirkulovali pôvodcovia ochorení, ktoré môžu spôsobiť závažné zdravotné následky.

"Ak sa osýpky zavlečú do nezaočkovanej komunity (neočkované a neúplne očkované osoby), hrozí riziko vzniku lokálnych ohnísk nákazy, ktoré môžu prerásť až do epidémií, ktorým sa dá očkovaním predísť," upozornil.

Šírenie osýpok

Mikas skonštatoval, že riziko zavlečenia a ďalšieho šírenia osýpok sa v uplynulých týždňoch potvrdilo ako reálne. Poukázal, že od začiatku roka na Slovensku potvrdili päť prípadov osýpok.

"Z nich dva prípady boli importované zo zahraničia, ďalšie prípady boli zväčša v epidemiologickej súvislosti. Tri deti boli nezaočkované pre nízky vek alebo zdravotné kontraindikácie, jedno bolo zaočkované neúplne a jedno nezaočkované z dôvodu odmietnutia očkovania," povedal. 

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Inkubačný čas je osem až 15 dní, priemerne desať. Najúčinnejším spôsobom prevencie je podľa odborníkov očkovanie.

01 - Modified: 2024-09-13 13:08:36 - Feat.: - Title: Na východe Slovenska sa objavili osýpky, v zaočkovanosti máme rezervy. Pediater objasnil, či sa máme obávať 02 - Modified: 2024-09-10 12:40:02 - Feat.: - Title: V Košiciach potvrdili tri prípady osýpok 03 - Modified: 2024-05-26 22:12:26 - Feat.: - Title: Rodičia si často uvedomia dôležitosť očkovania až vtedy, keď ich dieťa zápasí o život, vraví epidemiologička 04 - Modified: 2024-05-10 09:10:41 - Feat.: - Title: Infekčná hrozba sa blíži k Slovensku. Za problémy môžu tí, čo odmietajú očkovanie 05 - Modified: 2024-04-30 07:40:20 - Feat.: - Title: Zaočkovanosť detí v SR naďalej klesá, pomôcť by mohli výjazdové tímy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. november 2024 19:45