Najvyšší súd vrátil prípad segregácie rómskych detí v základnej škole v obci Terňa Okresnému súdu Prešov. Vyhovel tým dovolaniu podanému Poradňou pre občianske a ľudské práva. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
Poradňa v súdnom konaní namietala, že v dôsledku rozhodnutí o určení školského obvodu a zároveň nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov dochádza v škole v Terni k segregácii rómskych detí. Okresný súd v Prešove pôvodne žalobu zamietol, čo v roku 2020 potvrdil aj prešovský krajský súd. Dovolací súd tieto rozhodnutia zrušil.
Najvyšší súd posudzoval právnu otázku súvisiacu s prenesením dôkazného bremena. Poradňa priblížila, že na rozdiel od nižších súdov dospel k záveru, že v konaní uniesla svoju časť dôkazného bremena. "Teraz je na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojim rozhodnutiami o nastavení školských obvodov nediskriminovali," podotkla organizácia na sociálnej sieti.
Mimovládka Poradňa pre občianske a ľudské práva podala žalobu proti rezortu školstva a Okresnému úradu v Prešove v januári 2016. Žalobou reagovala na situáciu, ktorá Terni vznikla v roku 2014.
Obec ako zriaďovateľ školy vtedy vypovedala zmluvu o spoločnom školskom obvode pre deti navštevujúce prvý až štvrtý ročník s vedľajšou obcou Malý Slivník. Urobila tak v snahe znížiť počet detí v miestnej škole s ohľadom na jej obmedzené priestorové kapacity. Deti pochádzajúce z Malého Slivníka, ktoré školu v Terni navštevujú, sú pritom rómskeho pôvodu a čelia sociálnemu znevýhodneniu.