StoryEditor

Na zásah proti komárom v alúviu Moravy využila Bratislava vrtuľník

27.04.2023, 09:58
Autor:
redred

Bratislava v aktuálnom roku proti larvám komárov zasahovala prvýkrát v polovici marca na Vajnorských jazerách

Zabrániť premnoženiu komárov pomáha Bratislave aj vrtuľník. Biologický prípravok BTI, ktorý ničí larvy komárov, rozprašovala helikoptéra počas štvrtka v inundačnom území rieky Moravy, kde sa po vyliatí toku tvoria liahniská.

Bratislava v aktuálnom roku proti larvám komárov zasahovala prvýkrát v polovici marca na Vajnorských jazerách. "Teraz je už sezóna zásahov v plnom prúde, zasahujeme vo všetkých mestských častiach hlavného mesta," potvrdil koordinátor regulácie komárov na bratislavskom magistráte Michal Stano s tým, že mesto doteraz zrealizovalo už vyše 60 zásahov a skontrolovalo viac ako 2600 potenciálnych liahnísk.

Na veľkých a ťažko dostupných územiach, ako je záplavové pásmo Moravy, pomáha vrtuľník. V rovnakom čase bude vykonávať zásah BTI helikoptérou na svojom území aj rakúska strana, čím sa zvýši efektivita daného zásahu. Na menších plochách môže samospráva využívať aj postreky pomocou dronov, najčastejšie sa však biologický prípravok aplikuje pozemne. "Pri správnom načasovaní a koncentrácii je úspešnosť zásahu maximalizovaná," zdôraznil Stano.

Cieľom mesta nie je zahubiť všetky komáre, čo prakticky nie je ani možné vzhľadom na územia, ktoré sú v najvyššom pásme ochrany, záhradkárske osady, lesy či vodohospodárske ochranné pásma, kde nemožno zasahovať. Aplikácia tam, kde to možné je, má zabrániť premnoženiu komárov. Zásahy bude samospráva realizovať až do októbra.

Aj v tomto roku využíva Bratislava pomoc dobrovoľníkov. "Pomáhajú nám najmä s monitoringom potenciálnych liahnísk a miest potrebných zásahov," dodal koordinátor mesta.

Pre majiteľov/nájomcov záhrad a rodinných domov radnica  tento rok pripravila BTI vo forme tabliet. Možno si ich prevziať v budove bratislavského magistrátu či na úradoch miestnych častí s výnimkou Rače a Petržalky.

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky. Aplikuje preto BTI - selektívny biologický larvicíd, ktorý ničí výlučne larvy komárov. V Rakúsku tento prípravok používajú už od roku 2005.

01 - Modified: 2023-06-01 12:33:49 - Feat.: - Title: Bratislavu postihol kybernetický útok, mestská sieť bola preťažená. Väčšinu systémov už obnovili 02 - Modified: 2023-06-01 10:26:30 - Feat.: - Title: Rodičia už deti autom nevozia. Bratislava testuje nový systém, pred školou je pešia zóna 03 - Modified: 2023-06-01 13:30:12 - Feat.: - Title: V Bratislave bude drahšie bývať, hlavné mesto zvyšuje dôležitú daň. O koľko eur si priplatíte? 04 - Modified: 2023-05-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Na Valla vyskakujú „kostlivci v skrini“. Po víťazstve s parkovaním musí riešiť ďalší spor 05 - Modified: 2023-05-31 14:47:08 - Feat.: - Title: Mesto Bratislava čelí masívnemu kyberútoku, viaceré online služby sú nedostupné
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. jún 2023 00:23