Zabrániť premnoženiu komárov pomáha Bratislave aj vrtuľník. Biologický prípravok BTI, ktorý ničí larvy komárov, rozprašovala helikoptéra počas štvrtka v inundačnom území rieky Moravy, kde sa po vyliatí toku tvoria liahniská.
Bratislava v aktuálnom roku proti larvám komárov zasahovala prvýkrát v polovici marca na Vajnorských jazerách. "Teraz je už sezóna zásahov v plnom prúde, zasahujeme vo všetkých mestských častiach hlavného mesta," potvrdil koordinátor regulácie komárov na bratislavskom magistráte Michal Stano s tým, že mesto doteraz zrealizovalo už vyše 60 zásahov a skontrolovalo viac ako 2600 potenciálnych liahnísk.
Na veľkých a ťažko dostupných územiach, ako je záplavové pásmo Moravy, pomáha vrtuľník. V rovnakom čase bude vykonávať zásah BTI helikoptérou na svojom území aj rakúska strana, čím sa zvýši efektivita daného zásahu. Na menších plochách môže samospráva využívať aj postreky pomocou dronov, najčastejšie sa však biologický prípravok aplikuje pozemne. "Pri správnom načasovaní a koncentrácii je úspešnosť zásahu maximalizovaná," zdôraznil Stano.
Cieľom mesta nie je zahubiť všetky komáre, čo prakticky nie je ani možné vzhľadom na územia, ktoré sú v najvyššom pásme ochrany, záhradkárske osady, lesy či vodohospodárske ochranné pásma, kde nemožno zasahovať. Aplikácia tam, kde to možné je, má zabrániť premnoženiu komárov. Zásahy bude samospráva realizovať až do októbra.
Aj v tomto roku využíva Bratislava pomoc dobrovoľníkov. "Pomáhajú nám najmä s monitoringom potenciálnych liahnísk a miest potrebných zásahov," dodal koordinátor mesta.
Pre majiteľov/nájomcov záhrad a rodinných domov radnica tento rok pripravila BTI vo forme tabliet. Možno si ich prevziať v budove bratislavského magistrátu či na úradoch miestnych častí s výnimkou Rače a Petržalky.
Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky. Aplikuje preto BTI - selektívny biologický larvicíd, ktorý ničí výlučne larvy komárov. V Rakúsku tento prípravok používajú už od roku 2005.