Šéf Hlasu Peter Pellegrini. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Pellegriniho Hlas vyzýva vládu, aby prijala opatrenia v súvislosti so záplavami

25.05.2023, 10:40
Autor:
TASRTASR

Hlas apeluje na správcov vodných povodí a rezort životného prostredia, aby udržiavali vodné toky v adekvátnom stave.

Mimoparlamentný Hlas vyzýva vládu na prijatie opatrení, ktoré pomôžu samosprávam pri záplavách aj ich predchádzaniu. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

"Záplavy v tomto roku sa neskončili. Úradnícka vláda by preto mala na rozdiel od predchádzajúcej konať. Novú vládu preto vyzývame, aby bola refundácia za škody spôsobené záplavami prioritne financovaná, keďže okresné úrady pomerne rýchlo odstupujú príslušné dokumenty ministerstvu, avšak samosprávy neraz čakajú aj viac ako rok na tieto financie." skonštatoval expert Hlasu pre samosprávy Michal Kaliňák.

Hlas zároveň apeluje na správcov vodných povodí a rezort životného prostredia, aby udržiavali vodné toky v adekvátnom stave a operatívne vyhoveli požiadavkám samospráv, ktoré majú záujem o svojpomocné úpravy toku na ich území.

"Pri ochrane pred povodňami nesmieme zabúdať aj na zelené opatrenia, zamerané najmä na zvyšovanie schopnosti zadržať vodu v krajine, v pôde. Úradnícka vláda by sa mala zamerať aj na urýchlené prijatie odborne nastavených opatrení, na zadržiavanie vody v krajine, ktoré samosprávam pomôžu znižovať riziká povodní," povedal líder Hlasu-SD pre životné prostredie Peter Kalivoda.

Strana je pripravená presadiť systematickú správu vodných tokov, čo vytvorí aj pracovné miesta. Ďalším krokom bude zavedenie systému včasného varovania napojeného aj na vodné toky v susedných štátoch v rámci prihraničia. Predchádzanie škôd súvisí podľa Hlasu-SD aj s technickým vybavením správcov povodí.

01 - Modified: 2023-09-26 09:21:22 - Feat.: - Title: Pellegrini vyzval Ódora, aby riešil migráciu a problémy krajiny 02 - Modified: 2023-09-26 15:30:00 - Feat.: - Title: Tipéri majú jasného top favorita, progresívcom príliš neveria. Ako by dopadli voľby podľa stávok? 03 - Modified: 2023-09-24 13:40:40 - Feat.: - Title: Črtá sa povolebná patová situácia? Pellegrini priznal farbu, Hlas je podľa neho ideologicky bližšie k Smeru ako k PS 04 - Modified: 2023-09-21 21:09:19 - Feat.: - Title: Fica sa dotklo, ako Šimečka označil jeho kolegov. Nie kumpáni, ale oligarchovia, opravil sa šéf PS 05 - Modified: 2023-09-21 09:16:21 - Feat.: - Title: Demokrati vyzvali SaS, KDH a progresívcov, aby vylúčili Hlas z povolebnej spolupráce
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 19:38