Slovenská rektorská konferencia sa pripojila k 24 akademickým asociáciám a ďalším univerzitám z Afriky a Európy, ktorou požiadajú o prijatie nového rámca pre spoluprácu v oblasti výskumu, technológií a inovácií. Výzva je adresovaná Európskej únii a Africkej únii. Informovali o tom zo Slovenskej rektorskej konferencie.
Univerzity a výskumné organizácie navrhujú naliehajú na Africkú úniu a Európsku úniu, aby prijali komplexnú dlhodobú víziu - Inovačnú agendu AÚ-EÚ Globálna brána a pilotný integrovaný program pre vedu, technológie a inovácie medzi Afrikou a Európskou úniou na roky 2023 - 2027 (Afrika-Európska únia STI program).
"Ambícia urýchliť prechod Afriky k znalostnej ekonomike vedenej inováciami a založenej na výskume si vyžaduje nový prístup k vedeckej spolupráci medzi Afrikou a Európou, ktorá bude založená na udržateľnosti, excelentnosti, budovaní kapacít a schopnosti škálovať," uvádza sa v spoločnom vyhlásení. Apelujú na ministrov pre výskum z krajín Africkej únie a Európskej únie, ktorí sa stretnú 13. júna, aby v rámci Inovačnej agendy AÚ-EÚ prijali aj inovatívny finančný nástroj na posilnenie dlhodobej výskumnej spolupráce medzi Afrikou a Európou.
Túto výzvu podporujú organizácie zastupujúce približne 2000 univerzít v Afrike, Európe a mimo nich, ako aj výskumné organizácie. "Na základe minulých úspechov a skúseností navrhujeme zamerať Afrika-Európska únia STI program na individuálnu a inštitucionálnu podporu a zároveň rozvíjať výskumnú a inovačnú infraštruktúru v Afrike.
Aby bol posilnený výskumný ekosystém ako celok, musí tento nový nástroj podporovať individuálne talenty v súčinnosti so širším výskumným ekosystémom, posilňovať africké univerzity a inštitucionálnu kapacitu výskumných organizácií a riadiť rozvoj výskumnej infraštruktúry na svetovej úrovni," dopĺňa sa vo výzve. Tá je otvorená aj ďalším partnerom, vysokým školám a výskumným organizáciám.
Význam spolupráce s africkými univerzitami a výskumníkmi rastie, no podľa slov prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfa Kropila nie je ešte plne uznaný. "Partnerstvo viacerých aktérov s Afrikou sa stalo kľúčovou prioritou aj pre Európsku komisiu. Žiadame európske inštitúcie, aby zvýšili podporu vedy, umenia, inovácií a akadémie ako takej, a tak podporili vzájomne prospešný hospodársky rast a zdieľanie hodnôt a záujmov, ako aj zlepšili životy ľudí na oboch kontinentoch, ktorí si zaslúžia žiť v mieri, bezpečí, demokracii, prosperite, solidarite a s ľudskou dôstojnosťou," uzavrel Kropil.