StoryEditor

SaS žiada, aby sa o návrhoch v druhom čítaní nerokovalo hneď na júnovej schôdzi

22.06.2023, 09:38
Autor:
redred

Marián Viskupič oznámil, že stiahne svoj podpis pri dvoch zákonoch, pokiaľ sa bude o nich rokovať už teraz.

SaS kritizuje, že návrhy zákonov, ktoré prešli do druhého čítania na aktuálnej schôdzi, sa majú prerokovať v ďalšom procese ešte na tejto schôdzi. Štandardne sa o takýchto návrhoch rokuje až na ďalšej riadnej schôdzi a dodržiava sa lehota 30 dní.

Marián Viskupič oznámil, že stiahne svoj podpis pri dvoch zákonoch, pokiaľ sa bude o nich rokovať už teraz. SaS považuje tento postup za nebezpečný precedens, ktorý môžu zneužívať poslanci v nasledujúcich volebných obdobiach.

SaS tvrdí, že posledných vyše 25 rokov, odkedy platí zákon o rokovacom poriadku parlamentu, sa dodržiavali pravidlá legislatívneho procesu.

Pokiaľ zákon prešiel do druhého čítania, ďalšie rokovanie o ňom bolo na ďalšej schôdzi, štandardne o mesiac.

"Platí, že jediný spôsob, ako je možné zákon predložiť a schváliť na jednej schôdzi, je pomocou skráteného legislatívneho konania, ktoré ma svoje striktné pravidlá," povedal Viskupič na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Podľa Viskupiča existuje zákonne čistý spôsob, ako sa dajú ešte zákony schváliť do volieb. Stačí podľa neho zvolať po uplynutí zákonných lehôt mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa zákony odhlasujú. Do volieb už totiž nie je naplánovaná žiadna riadna schôdza.

Pripomenul, že poslanci si schválili rokovanie o 26 zákonoch ešte na tejto schôdzi, hoci v prvom čítaní sa schválili v úvode júnovej schôdze.

"Žiadny poslanec s morálnym kompasom nemôže takéto obídenie pravidiel akceptovať," vyhlásil Viskupič. Apeluje na poslancov Sme rodina, OĽANO, ale aj nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu a poslancov z mimoparlamentnej strany Demokrati, aby si ctili legislatívny proces a urobili všetko preto, aby sa o návrhoch nerokovalo ešte na tejto schôdzi. Títo poslanci podľa neho odhlasovali neštandardný proces.

Rokovací poriadok parlamentu hovorí, že ak návrh prejde do druhého čítania, parlament určí aj lehotu na jeho prerokovanie zákona vo výboroch, ktorým bol pridelený.

"Táto lehota nesmie byť kratšia ako 30 dní odo dňa pridelenia," hovorí zákon. K návrhu, ktorý prešiel do druhého čítania, má zaujať vláda stanovisko do 30 dní.

Podľa Ondreja Dostála (SaS) neobstojí argument, že poslanci OĽANO majú pocit krivdy, že sa na májovej schôdzi nerokovalo o ich návrhoch.

Poslanci rokovanie o návrhoch schválili ešte minulý týždeň, následne si odhlasovali, že záležitosť má posúdiť Ústavnoprávny výbor Národnej rady a určiť ďalší postup. Dostál pripomenul, že výbor sa tým bude zaoberať až v pondelok, keď už to bude zbytočné.

01 - Modified: 2024-12-20 09:38:40 - Feat.: - Title: Celý tento predaj smrdí, tvrdí Galek. SaS sa pre ovládnutie Slovenských elektrární obráti na Brusel 02 - Modified: 2024-12-17 13:20:32 - Feat.: - Title: Bittó Cigániková pre HN: Hlas sa dopustil fatálnej politickej chyby. Požiadavky odborárov sú toxické 03 - Modified: 2024-12-12 10:58:58 - Feat.: - Title: SaS vyzýva prezidenta, aby vetoval návrh k dostupnosti zdravotnej starostlivosti 04 - Modified: 2024-12-10 14:58:43 - Feat.: - Title: Opozícia nesúhlasí s legislatívou reagujúcou na výpovede lekárov: Ide o šikanu, ešte sa dalo rokovať 05 - Modified: 2024-12-10 10:05:39 - Feat.: - Title: Poslanci SaS chcú, aby parlament vyzval vládu riadne riešiť úpravu hymny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. december 2024 21:44