Kauzou predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý tento týždeň priznal, že v roku 2012 napadol svoju vtedajšiu partnerku Barboru Richterovú, sa bude zaoberať NAKA. Policajný prezident Štefan Hamran, ako povedal sám v relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo, na to dal kriminalistom pokyn.
Riešenie domáceho násilia označil Hamran za prioritu policajného zboru. "Vieme, že to je celospoločenská téma a polícia veľmi intenzívne vyšetruje každý prípad vrátane tohto. Prípad sme si nemohli nevšimnúť, keďže sa týka najvyššieho ústavného činiteľa. Rieši to polícia, dokonca to bude riešiť NAKA. Máme na to svoje dôvody, prečo sa tak rozhodlo. Je to v podstate moje rozhodnutie,“ vyjadril sa policaný šéf v rádiu.
"Poškodená podala trestné oznámenie priamo na NAKA, vyšetrujeme podozrenie zo skutku ublíženia na zdraví," povedal Hamran na Exprese. Dodal, že NAKA preveruje aj podozrenia zo sledovania Richterovej. "Ráno som bol informovaný, že tri vozidlá máme identifikované," podotkol.
Nevylúčil, že vozidlá patria zložkám štátu. "V kontexte týchto zistení budeme vyšetrovať možno aj podozrenia zo zneužívania štátnej moci na súkromné účely," doplnil.
Kollár, ktorý teraz čelí výzvam na rezignáciu, kauzu označil za diskreditačnú kampaň pred septembrovými predčasnými voľbami a odísť z čela parlamentu odmietol.
Incident v Spojených štátoch
Kollár najprv v utorok pred novinármi povedal, že v roku 2012, keď ešte nepôsobil v politike, udrel svoju vtedajšiu partnerku Richterovú kvôli tomu, že podľa neho hodila cez celú miestnosť ich spoločné dieťa a mohla ho zabiť. Dnes potom povedal, že necíti žiadnu vinu a že by sa zachoval znovu rovnako. "Nie je normálne biť ženy, ale je nenormálne hodiť dieťa a ohroziť ho na živote," uviedol Kollár.
Richterová v reakcii odmietla, že dieťa hodila cez obývaciu izbu. Incident sa odohral v Kollárovom dome v Spojených štátoch.
Dvojici sa neskôr narodil druhý potomok. Richterová už dlhší čas na sociálnej sieti okrem iného kritizovala Kollára ako otca ich spoločných detí.
Kollár má dvanásť detí s viacerými ženami. V politike jeho strana Sme rodina zastáva konzervatívne názory a jej preferencie sa podľa posledných sondáží pred septembrovými voľbami pohybujú medzi 6,2 až 9,2 percenta.
Výzvy na odstúpenie
Teraz najpopulárnejšia strana Smer-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica uviedla, že Kollárovo priznanie je dostatočným dôvodom na to, aby odišiel z čela parlamentu. Smer-SD rovnako napísal, že odmieta akékoľvek formy násilia.
"Pán Kollár, ženy sa nebijú. Nikdy! Odstupujte z pozície predsedu Národnej rady a odíďte z politiky," uviedla Andrea Letanovská, podpredsedníčka strany Demokrati. Poslankyne strany plánujú navrhnúť Kollárovo odvolanie, ak z funkcie predsedu parlamentu neodíde sám.
Podľa Hlasu-SD by mal Kollár zvážiť, či jeho zotrvanie vo funkcii nepoškodzuje meno Národnej rady.
V roku 2016, keď sa Sme rodina prvýkrát dostala do snemovne, sa Kollár dostal pod tlak po zverejnení kópií údajných dokumentov kontrarozviedky z roku 1990, podľa ktorých sa podieľal na dovoze asi šiestich kilogramov heroínu do vtedajšieho Československa.
Médiá vtedy tiež dostali spoločné fotografie Kollára s Jurajom Ondrejčákom, ktorého potom súdy poslali na 16 rokov do väzenia okrem iného za riadenie zločineckej skupiny.
Kollár obvinenia z obchodovania s drogami poprel a zverejnené informácie a fotografie označil za súčasť diskreditačnej kampane.