Bývalý starosta pán Kusý opustil funkciu v tieni škandálu. Dnes je stíhaný na slobode pre údajný úplatok zo strany developera F-Luxus, pre bytovky na Kramároch. V minulosti pritom na tomto mieste mala vzniknúť škôlka. Ako je na tom aktuálne tento projekt?
Zámer, ktorý sa týka výstavby bytovky na Vlárskej, je momentálne v takom štádiu, podlieha konaniu orgánov činných v trestnom konaní. Kolegyne na stavebnom úrade, ktoré to majú na starosti, majú koordináciu s týmito orgánmi pomerne dobrú. Kým prípad nebude uzavretý, nie je možné vydať, respektíve zverejniť predmetné územné rozhodnutie. Konanie je v podstate pozastavené.
Našli ste okrem toho aj nejakých iných „kostlivcov“ po bývalom vedení?
Sú tam v podstate tri oblasti, ktoré nás ovplyvňujú pri našej práci. Prvou je finančná kondícia mestskej časti. Na úvod je fér poznamenať, že štát v priebehu posledných mesiacov urobil viacero opatrení, ktoré zasiahli do hospodárenia samospráv všeobecne. Keď sme však na poslednom zastupiteľstve schvaľovali záverečný účet za rok 2022, ukázalo sa, že len v minulom roku skončila naša mestská časť v schodku necelé dva milióny eur, ktoré musela kompenzovať z rezervného fondu alebo takzvaných finančných operácií. Finančná kondícia mestskej časti nie je dobrá, rezervy sú pomerne malé, nemôžeme realizovať toľko zámerov, koľko sme komunikovali v predvolebnej kampani.
Aké sú ďalšie oblasti?
Druhá dôležitá oblasť sú investičné akcie. Boli tu investičné akcie, ktoré boli pripravené tak, že ich bolo možné spustiť: je to napríklad revitalizácia parčíku na Ľudovom námestí alebo revitalizácia parku na Račianskom mýte. Dokumentácie mali rôznu úroveň kvality. Musíme rozpletať niektoré výzvy. Ďalšou kategóriou boli projekty, ktoré neboli pripravené podľa našich očakávaní a museli sme odstúpiť od nenávratného finančného príspevku. Najznámejší projekt bola materská škola na Šuňavcovej. Tu sme museli odstúpiť od príspevku, lebo projekt nebol nastavený dobre. V tomto období sme museli vracať prostriedky na výstavbu novej škôlky na Vihorlatskej alebo na revitalizáciu bývalej osvetovej besedy na Makovického. Tretia oblasť je stavebný úrad. Tu majú jednotlivé referentky pridelené nadpriemerné množstvo spisov sklzom v rámci jednotlivých konaní. Zároveň tam bola veľká výzva, ako posilniť úrad z materiálnej aj personálnej stránky. Máme tam nového vedúceho, robili sme výberové konania aj na ďalšie pozície. Pracujeme na tom, aby stavebný úrad fungoval lepšie.
Pán Kusý robí akéhosi tieňového starostu a na sociálnych sieťach poukázal napríklad aj na rekonštrukciu parku na Račianskom mýte ako na svoju zásluhu. Je to pochopiteľné, niektoré projekty sú rozbehnuté a budú dobiehať. Sú však už v rozpracovaní aj veci, ktoré sú už vašou iniciatívou?
V roku 2023 je našou prioritou predovšetkým dokončiť to, čo je už rozbehnuté. Máme tu prostriedky, ktoré musia byť preinvestované do konca roka. Nespíme však na vavrínoch. Snažíme sa pracovať aj na tom, čo by sme chceli realizovať v roku 2024. Je to napríklad zámer na zateplenie jaslí na Robotníckej ulici, ku ktorému budeme žiadať nenávratný finančný príspevok. Prebieha tiež interná diskusia o tom, akým spôsobom chceme vykročiť napríklad v prípade areálu Filiálky. Mestská časť má prenajatý kus tohto širokého a veľkého územia. Zameriavame sa na trojuholník medzi sídliskom Pri mýte a bývalou výpravnou budovou. Chceli by sme túto oblasť zrevitalizovať s tým, že železnice od nás potrebujú do polovice septembra vidieť nejaký návrh. Venujeme sa aj budúcnosti Kuchajdy a Novej tržnice.
Teraz vidíte aj svoje rozpočtové možnosti. V čom spočíva aj s ohľadom na rozpočet vaša vízia v porovnaní s predchodcami?
Keď sme prehodnocovali situáciu, všimli sme si veľké množstvo projektov, ktoré sa mus...
Zostáva vám 85% na dočítanie.