Spojenci počas samitu Severoatlantickej aliancie v litovskom Vilniuse úspešne vyskúšali nový systém kybernetickej bezpečnosti. Informoval o tom hovorca Národného bezpečnostného úradu Peter Habara.
Priblížil, že systém má zvýšiť odolnosť voči kybernetickým útokom. "Ide o novú spôsobilosť Aliancie na riešenie nebezpečných kybernetických aktivít pod názvom VCISC. VCISC predstavuje systém kybernetickej podpory, ktorú si navzájom poskytujú členovia NATO," podotkol.
Systém funguje na princípe dobrovoľnosti a členovia do neho prispievajú svojou bezpečnostnou infraštruktúrou. "Záštitu nad systémom VCISC preberá velenie Severoatlantickej aliancie, ktoré zároveň pôsobí ako sprostredkovateľ pre zdieľanie informácií a koordináciu kybernetickej bezpečnosti," doplnil.
Spojenci vyskúšali spôsobilosť systému počas samitu NATO vo Vilniuse fingovaným kybernetickým útokom. "Počas skúšky testovali bezpečnosť komunikačných zariadení a koordináciu," priblížil Habara s tým, že časť participujúcich spojencov, medzi ktorými bolo aj Slovensko, sa k systému VCISC v Litve pripojilo zo zahraničia, aby Litovskému národnému centru kybernetickej bezpečnosti poskytli počas samitu potrebnú virtuálnu a technickú podporu.
"Kvalitná, rýchla a jasná komunikácia má zásadný potenciál prispieť k riešeniu kybernetického bezpečnostného incidentu, prípadne minimalizovať jeho následky," uviedol na margo cvičenia riaditeľ NBÚ Roman Konečný. Okrem Litvy a Slovenska systém VCISC pomáhali testovať aj Belgicko, Holandsko, Poľsko, Nórsko, Španielsko, Estónsko, Slovinsko a Albánsko.