Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč by mal prísť o funkciu. Uviedla to vo štvrtok Nadácia Zastavme korupciu v súvislosti s obvinením jeho osoby v rámci akcie Rozuzlenie.
Pripomenula, že na výmenu Aláča vyzvala už pri vzniku úradníckej vlády. Odôvodňovala to tým, že SIS podľa nej nepomáha vyšetrovať korupciu, ale vyšetrovanie brzdí. "Tieto podozrenia sú po štvrtkovom zásahu NAKA, ktoré malo smerovať proti bývalému aj súčasnému riaditeľovi SIS, ešte silnejšie," skonštatovala riaditeľka nadácie Zuzana Petková.
Avizované odvolanie
Nadácia pripomenula, že premiér Ľudovít Ódor avizoval odvolanie Aláča v prípade prekročenia červených čiar. "Tým malo byť zasahovanie do citlivých prípadov a vynášanie informácií do prostredia politických strán," ozrejmila.
Pripomenula, že odvtedy už upozornila aj na Aláčov možný konflikt záujmov, a to pôsobenie v SIS aj v rade Úradu pre reguláciu hazardných hier. "Špičkou ľadovca je tak už len štvrtková správa, že riaditeľ je podľa polície podozrivý zo založenia zločineckej skupiny. To náš len utvrdzuje v pôvodnom stanovisku, že už dávno nemal čo robiť vo vedení SIS," dodala.
Tím Oblúk
V rukách polície malo dnes skončiť niekoľko členov tímu Oblúk, ktorý vyšetroval údajnú trestnú činnosť elitných príslušníkov NAKA združených okolo vyšetrovateľov Jána Čurillu.
Okrem toho sú medzi obvinenými bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, podobne ako súčasný šéf Michal Aláč, podnikateľ Ján Košč, šéf NBÚ Roman Konečný, bývalý siskár Martin Ciriak a expolicajt Ján Káľavský - informoval o policajnej akcii s názvom Rozuzlenie policajný prezident Štefan Hamran.
Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví. Prezidentka vyzvala premiéra, aby zvolal v tejto súvislosti bezpečnostnú radu.