StoryEditor

Rezort obrany odporúča obstarať systémy protivzdušnej obrany od Izraelu a Poľska

06.09.2023, 14:02
Autor:
TASRTASR

Po posúdení návrhu Útvarom hodnoty za peniaze predloží rezort materiál s odporúčaním vláde, ktorá finálne rozhodne.

Ministerstvo obrany ukončilo hodnotenie ponúk systémov protivzdušnej obrany. V prvej etape odporúča obstarať jeden mobilný systém stredného dosahu od Izraela a prenosné komplety protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu od Poľska. Náklady na oba typy systémov sú 193,98 milióna eur. Po posúdení návrhu Útvarom hodnoty za peniaze predloží rezort materiál s odporúčaním vláde, ktorá finálne rozhodne, informovala hovorkyňa rezortu Mária Precner.

Medzivládne dohody

Systémy chce rezort obstarávať pomocou medzivládnych dohôd. Po Izraeli vyhodnotil najlepšie nemeckú a francúzsku ponuku. Pri druhom type po Poľsku nasleduje v hodnotení Švédsko, Francúzsko a Južná Kórea. "V prípade neúspešných rokovaní s vybraným štátom ministerstvo obrany navrhne pokračovať v rokovaniach s nasledujúcimi štátmi podľa stanoveného poradia," vysvetlila hovorkyňa.

image

Nemecké stíhačky podporia do konca roka ochranu Slovenska. Ste dôležitý spojenec na východe, odkázal Pistorius

Návrh riešení, ktoré pripravil expertný tím, podľa ministerstva zohľadňuje viacero relevantných kritérií vrátane technickej spôsobilosti, obstarávacej ceny, integrovanej logistickej podpory, nákladov na prevádzku, termínov dodávok a výcviku obslúh.

Zabezpečenie komplexnej a modernej protivzdušnej obrany patrí podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Mariana Majera medzi dlhodobé nedostatky v obranných spôsobilostiach Slovenska. "Vďaka spojencom máme príležitosť vyriešiť túto potrebu k spokojnosti aj z hľadiska hodnoty, ktorú môžeme v rámci dostupných zdrojov získať. Výsledné návrhy riešení reflektujú špecifické potreby našich ozbrojených síl a krajiny," uviedol.

Urgentné rozhodnutia

Riaditeľ sekcie modernizácie rezortu obrany a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza apeluje na čo najskoršie rozhodnutie. "Na základe skúseností z prebiehajúceho konfliktu musí nielen Slovensko, ale aj mnoho spojeneckých štátov riešiť urgentnú potrebu rozvoja spôsobilostí protivzdušnej obrany. Táto situácia preto vytvára veľkú záťaž na existujúce výrobné kapacity, čoho dôsledkom je rast cien a predlžovanie doby dodávok," zdôvodnil.

Celkové obstarávacie náklady na obidva typy systémov protivzdušnej obrany na základe odporúčaných ponúk sú vo výške 193,98 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 196,45 milióna eur. Dodanie obstaranej techniky sa v rámci ponúk jednotlivých vlád pohybuje v rozmedzí rokov 2024 až 2027.

01 - Modified: 2023-09-02 08:04:15 - Feat.: - Title: Fíni v septembri dodajú na Slovensko prvé vozidlá 8x8 02 - Modified: 2023-08-25 08:30:00 - Feat.: - Title: Lešť dobýjajú nemecké tanky aj americké Humvee. Spojencov už o pár dní čaká veľká skúška 03 - Modified: 2023-08-22 13:40:25 - Feat.: - Title: Slovenská neutralita by bola hazardom a príležitosťou pre agresorov, varuje rezort obrany 04 - Modified: 2023-08-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Nemci kupujú štít za miliardy eur. Izraelský systém zničí balistické strely aj vo vesmíre 05 - Modified: 2023-08-17 09:20:25 - Feat.: - Title: Spojené štáty schválili predaj protiraketového systému Arrow 3 do Nemecka, tvrdí Izrael
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. september 2023 22:51