StoryEditor

Návrh prezidentky je účelový a umelo vytvorený, reaguje Žilinka na podanie na Ústavný súd

18.09.2023, 11:49
18.09.2023, 15:56
Autor:
redred

Ústava podľa Maroša Žilinku nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje podanie prezidentky Zuzany Čaputovej na Ústavný súd, týkajúce sa výkladu ústavy v súvislosti s jeho činnosťou, za účelové. Povedal to v rámci svojho pondelkového vyhlásenia pre médiá.

Návrh je účelový

"Som toho názoru, že návrh je účelový a spor o výklad ustanovení ústavy bol umelo vytvorený," zdôraznil Žilinka. Ide podľa neho o pokračovanie dlhodobého tlaku, spochybňovania a diskreditovania jeho osoby.

Prezidentka žiada Ústavný súd o výklad ústavy z dôvodu, že jej generálny prokurátor odmietol doručiť rozhodnutia Generálnej prokuratúry o návrhoch obvinených na konanie podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku. Žilinka tvrdí, že prezidentku po jej žiadosti požiadal o osobné prijatie, ale odpoveď nedostal.

Ústava podľa neho nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach.

"Prezident nie je nadriadený generálnemu prokurátorovi," podotkol Žilinka s tým, že prezidentka nie je ani orgánom činným v trestnom konaní.

Je pripravený poskytnúť informácie

Dodal, že v rámci primeranosti je pripravený poskytnúť prezidentke informácie, ktoré sú potrebné na výkon jej funkcie. Deklaroval, že rozhodnutie Ústavného súdu bude rešpektovať.

Prezidentka vo svojom minulotýždňovom podaní na Ústavný súd vyjadrila presvedčenie, že generálny prokurátor jej má povinnosť bez zbytočného odkladu poskytovať súčinnosť.

Reakcia prezidentky

Prezidentka v reakcii uviedla, že sa k téme využívania paragrafu 363 vždy stavala vecne a odborne a k možnosti podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora sa vyjadrovala iba v spojitosti s otázkami novinárov.

"Za krokmi prezidentky smerom k Ústavnému súdu je presne opačný úmysel, než prezentuje generálny prokurátor - prezidentke ide o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora alebo osobu prezidentky, a teda o výklad ústavy, ktorý bude platný voči všetkým. Tento postup môže byť nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné," píše v reakcii prezidentky.

Podľa nej v prípade aktuálneho podania na Ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí.

"Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla. Akýkoľvek záujem o živé kauzy prezidentka dôrazne odmieta," uvádza prezidentka.

01 - Modified: 2023-09-18 12:17:50 - Feat.: - Title: Žilinka oznámi zásadné rozhodnutie: Informoval som o tom už svoju rodinu 02 - Modified: 2023-09-17 18:30:30 - Feat.: - Title: Zuzana Čaputová sa v New Yorku stretla s krajanmi 03 - Modified: 2023-09-16 09:34:33 - Feat.: - Title: Minister zahraničných vecí odcestuje s prezidentkou na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku 04 - Modified: 2023-09-14 14:39:03 - Feat.: - Title: Prezidentka sa s kardinálom Parolinom zhodla, že demokracie čelia ohrozeniu 05 - Modified: 2023-09-13 13:27:35 - Feat.: - Title: Prezidentka Zuzana Čaputová podala žalobu na Roberta Fica. Ten hovorí o zasahovaní do predvolebnej kampane
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. september 2023 15:57