Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Prezidentka reaguje na Žilinku: Úmyslom podania na Ústavnom súde je vyriešenie sporných otázok

18.09.2023, 16:42
Autor:
TASRTASR

V prípade aktuálneho podania na Ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí.

Prezidentke Zuzane Čaputovej ide podaním na Ústavný súd o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora.

Uviedol to v reakcii na pondelkové vyhlásenie šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

"Za krokmi prezidentky smerom k Ústavnému súdu je presne opačný úmysel, než prezentuje generálny prokurátor - prezidentke ide o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora alebo osobu prezidentky, a teda o výklad ústavy, ktorý bude platný voči všetkým," zdôraznil hovorca.

Priblížil, že tento postup môže byť nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú podľa nej s realitou nič spoločné.

Strižinec zdôraznil, že v prípade aktuálneho podania na Ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí.

"Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla. Akýkoľvek záujem o živé kauzy prezidentka dôrazne odmieta," zdôraznil.

Prezidentka sa podľa hovorcu stavia vecne a odborne aj k téme využívania paragrafu 363 Trestného poriadku.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v rámci svojho pondelkového vyhlásenia pre médiá označil minulotýždňové podanie prezidentky na Ústavný súd za účelové.

Ide podľa neho o pokračovanie dlhodobého tlaku, spochybňovania a diskreditovania jeho osoby.

01 - Modified: 2023-09-18 13:56:50 - Feat.: - Title: Návrh prezidentky je účelový a umelo vytvorený, reaguje Žilinka na podanie na Ústavný súd 02 - Modified: 2023-09-17 18:30:30 - Feat.: - Title: Zuzana Čaputová sa v New Yorku stretla s krajanmi 03 - Modified: 2023-09-16 09:34:33 - Feat.: - Title: Minister zahraničných vecí odcestuje s prezidentkou na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku 04 - Modified: 2023-09-14 14:39:03 - Feat.: - Title: Prezidentka sa s kardinálom Parolinom zhodla, že demokracie čelia ohrozeniu 05 - Modified: 2023-09-13 13:27:35 - Feat.: - Title: Prezidentka Zuzana Čaputová podala žalobu na Roberta Fica. Ten hovorí o zasahovaní do predvolebnej kampane
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. september 2023 16:42