Existujú trestnoprávne výzvy, s ktorými sa Česká republika stretáva, a tie sa výrazne líšia od tých slovenských alebo naopak?
Petr Angyalossy: Musíme mať na pamäti, že Česko aj Slovensko sú súčasťou Európskej únie, takže naše právne systémy a zákony ako také sú veľmi podobné. Aj keby sme si niektoré veci predstavovali trochu inak, Európska únia nás v tomto smere zväzuje, musíme si právnu úpravu zjednotiť. Áno, sú tam drobné odlišnosti, ale nie je tam taký rozdiel ako napríklad medzi britským právom a európskym kontinentálnym právom.
Veľa mojich českých kolegov vrátane mňa chodíme prednášať na Slovensko, oba najvyššie súdy stále kooperujú a pravidelne sa stretávajú.
Je pravda, že v niektorých smeroch má Česká republika viac skúseností, takže rozvinutejšiu judikatúru. Napríklad v trestnej zodpovednosti právnických osôb. My sme takýto zákon zaviedli asi o päť rokov skôr ako Slovensko, takže s ním máme dlhšiu skúsenosť, stihli sme vydať viac judikátov a preto sme pre slovenských kolegov zdrojom informácií.
Eduard Burda: V niektorých veciach sme v súvislosti s trestným právom niekde inde ako v Českej republike. Veľmi rád by som povedal, že sme na tom lepšie, ale nie je to tak. Sme na tom horšie, pretože v roku 2005, keď prebehla rekodifikácia Trestného zákona, sa u nás veľmi dbalo na prvok represie.
To znamená, že sa posilňovalo, aby sa zvyšovali trestné sadzby takmer za všetky trestné činy, a to dosť výrazne, plus sú prítomné niektoré ďalšie zostrovacie inštitúty, to znamená, že pri súbehu určitých trestných činov sa zásadne zvyšuje trestná sadzba. Toto všetko nám spolu dnes spôsobuje, že máme na Slovensku naozaj jeden z najprísnejších, podľa mňa dokonca najprísnejší trestný zákon v Európe.
Zbytočne to v niektorých prípadoch ničí ľudí, rodiny. Samozrejme, trestné právo tu je na to, aby trestalo páchateľov, ale to neznamená, že sa im má zničiť život. Za to, čo urobia, majú byť spravodlivo potrestaní t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.