Vláda v stredu schválila zonáciu Národného parku Veľká Fatra. Jeho výmera sa zvýši na 40 889 hektárov.
Bez zásahu bude 16 374 hektárov územia, na ktorom bude platiť piaty stupeň ochrany.
"Účelom vyhlásenia Národného parku Veľká Fatra je zabezpečenie priaznivého stavu predmetov ochrany, ktorými sú biotopy európskeho a národného významu, biotopy druhov európskeho a národného významu - rastlín i živočíchov, druhy vtákov a abiotické javy," poukázal envirorezort.
Zároveň dodal, že to prispeje k odstráneniu nedostatkov uvedených v žalobe Európskej komisie vo veci nedostatočnej ochrany biotopov hlucháňa hôrneho.
Výmera ochranného pásma bude znížená na 25 307 hektára. Štvrtý stupeň ochrany bude tvoriť 5 276 hektárov, tretí stupeň bude platiť na 19 182 hektároch a druhý stupeň bude mať výmeru 55 hektárov.
Ochrániť sa majú kyslomilné bukové lesy, horské jelšové lužné lesy, kosodrevina, lipovo-javorové sutinové lesy či rôzne porasty.
Z rastlín chce rezort chrániť napríklad zvonovec ľaliolistý, kyjanôčku zelenú, napúchavec plstnatý, dutohlávku a črievičník papučkový.
V prípade živočíchov sa má vyhlásením zonácie ochrániť modráčik čiernoškvrnný, bystruška potočná, šidielko ozdobné, niekoľko druhov vtákov a netopierov a medveď, vlk, rys a vydra.
Súčasťou Národného parku Veľká Fatra a jeho ochranného pásma je aj lokalita Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec.
Nariadenie nadobudne účinnosť 1. januára 2024.