Na úvod začnime trochu optimisticky: nájdete na výsledku volieb aj zopár pozitívnych momentov?
Áno, pravdaže, predovšetkým to, že Republika sa nedostala do parlamentu. Hoci tie ich idey a naratívy obslúžia aj ľudia v Smere, ale smerom do zahraničia je to tiež pozitívny odkaz, že takýchto čistých radikálnych extrémistov, až neonacisticky orientovaných, v parlamente nemáme. Aj keď podobnú rolu plnia aj ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu trebárs na kandidátke SNS.
Ale aby sme zostali pri tom pozitívnom...
No akokoľvek boli mnohí už naladení optimisticky, najmä sympatizanti PS, po tých dvoch nešťastných exit polloch, potom prišlo sklamanie, čo je úplne pochopiteľné. Ale ak to vezmeme historicky, teda z novodobej histórie od roku 1989, tak nikdy liberálna strana nezískala viac ako teraz, teda takmer až 18 percent. A to bola zároveň najčastejším terčom nielen zo strany Smeru, ale aj KDH, Demokratov a SaS, ani nehovoriac o očierňovaní a hoaxoch šírených na sociálnych sieťach z domácich či ruských zdrojov. Objavil sa už aj deep fake, keď predsedovi PS Šimečkovi boli za pomoci AI vložené slová, ktoré nikdy nepovedal.
Prekvapili vás voliči a ich prístup k voľbám?
Pozitívne je tiež to, že voliči pochopili, že nie je dôležité to, kto získa najviac mandátov v parlamente, ale aj to, kto zostaví vládu. A tiež pochopili, že treba uvažovať aj o potenciálnych partneroch do koalície a či sa ich hlasy premenia na mandáty. Preto sme videli pokles preferencií malých strán, veď napríklad Modrí, Most-Híd už mali v tých preferenciách aj viac ako dve percentá a nakoniec to bolo len 0,26 percenta. Nazývam to pravidlo roztápajúcej sa malej snehovej guľky.
Takže tých hlasov až tak veľa neprepadlo?
Áno, a to je tiež pozitívne, že hoci sme sa obávali, že dôjde k veľkej strate hlasov, tak k tomu nedošlo. Ľudia boli racionálnejší ako lídri malých strán, ktorí prieskumom neverili a v sebaklame verili, že prejdú – ak nie už päťpercentnú hranicu, tak aspoň trojpercentnú, možno pre návrat vložených financií. Takže aj toto považujem za pozitívne, teda nie to, že sa nedostali do parlamentu, ale že neprepadlo až tak veľa prodemokratických hlasov, ako sa predpokladalo.
Najmä na sociálnych sieťach badať takmer depresívne reakcie a na nálade nepridáva ani to, že sa mnohí obávajú nástupu vlády Roberta Fica. Sú tieto obavy opodstatnené?
Pozitívne vnímam aj to, že aj keď sa pred voľbami veľmi šírili obavy z toho, že nástu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.