Vo virvare predčasných parlamentných volieb verejnosť ani nepostrehla, že ministerstvo zdravotníctva obnovilo rezidentské štúdium umožňujúce zvýšiť vzdelanie lekárov. Program reagujúci na nedostatok zdravotníckeho personálu zastavilo vo februári, mohol pokračovať výlučne v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých.
Rozhodnutie vyvolalo ostré reakcie vyšších územných celkov, expertov i protesty lekárskych odborárov. Ich šéf Peter Visolajský vyhlásil, že zastavenie rezidenčného programu stav ešte zhorší, a banskobystrický župan Ondrej Lunter sa vyjadril, že ide o „najabsurdnejšie rozhodnutie štátu“.
Nedostatok kvalifikovaného personálu, ako ani jeho odchod do zahraničia nie je žiadnou horúcou novinkou. Už pred takmer desiatimi rokmi vtedajšia ministerka vládnucej strany Smer Zuzana Zvolenská predstavila riešenie, ktoré malo čiastočne vyriešiť situáciu, a to sa pretavilo aj do prijatia zákona o poskytovateľoch zdravotníckej starostlivosti.
Obsahovo je rezidentské štúdium totožné s nerezidentským. Formálne však rezidenti môžu vykonávať prax len na akreditovaných pracoviskách, pričom ich mzdu refunduje štát. Na opačnú stranu váh absolventi medicíny kladú záväzok, že po ukončení rezidenčného programu budú vykonávať prax výlučne na Slovensku, a to minimálne počas piatich rokov. V opačnom prípade sa k slovu dostanú sankcie.
Rezort podpísal zmluvy o vzájomnej spolupráci so štyrmi subjektmi – so Slovenskou zdravotníckou univerzitou v Bratislave, s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine, s Lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Plusy a mínusy
„Takáto možnosť vzdelávania pod gesciou štátu sa zaraďuje medzi veľmi špecifické programy, ktoré nemajú obdobu v zahraničí,“ objasňuje v kancelárii martinskej fakulty Ján Švihra, prodekan pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
Druhým dychom však poznamenáva, ž...
Zostáva vám 85% na dočítanie.