Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu potvrdil, že sa zaoberá prípadom odpočúvania schôdzok premiéra Roberta Fica z doby, keď bol v opozícii.
Súd teraz žiada od vlády vyjadrenie, či bol doterajší postup v procese na Slovensku spravodlivý a či sa prípadom má Štrasburg zaoberať.
Fico sa na súd v Štrasburgu obrátil 25. mája tohto roku, sťažnosť je evidovaná ako Fico vs. Slovensko. Sťažuje sa na porušenie svojich práv vrátane práva na spravodlivý proces alebo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.
Podľa Fica boli nezákonné
Súd 6. novembra informoval o prípade slovenskú vládu a požiadal ju o vyjadrenie, vyplýva z tlačovej správy.
Súčasný premiér sa na slovenských súdoch sťažoval na odpočúvanie svojich schôdzok s advokátmi väzobne stíhaných osôb na poľovníckej chate na juhu Slovenska.
Fico odposluchy, ktoré v roku 2021 unikli do médií, označil za nezákonné a v rozpore s demokraciou. Politik sa sťažoval aj na spôsob, akým polícia získala súdny súhlas s odpočúvaním spomínanej chaty vrátane obstarania kamerových záznamov.
Na Ústavnom súde neuspel
Dôvodom na monitorovanie priestorov bolo podozrenie z pytliactva. Fico žiadal kvôli odpočúvaniu odškodné 33-tisíc eur, na Ústavnom súde však neuspel.
"Súdny dvor sa vo svojich otázkach účastníkov konania okrem iného pýtal, či bol Fico v konaní, ktoré začal pred ústavným súdom pre nezákonné a svojvoľné použitie sledovacích opatrení, spravodlivo vypočutý, či bolo použitie týchto opatrení zákonné a nevyhnutné a či neboli použité na iné účely, ako bolo stanovené," uviedol európsky súd.
Ficova strana Smer-SD na konci septembra vyhrala predčasné parlamentné voľby. Parlament vyslovil dôveru novej vláde už štvornásobného premiéra Fica 21. novembra.