Nedávno nová vláda zverejnila vo svojom programovom vyhlásení plány v zdravotníctve. Veľa analytikov tento program v oblasti zdravotníctva hodnotí pozitívne, čo sa týka cieľov, avšak na druhej strane sú obavy, že na to nebudú peniaze, keďže verejné financie sú v zlom stave a vláda bude potrebovať konsolidovať. Ako vnímate ten program?
Programové vyhlásenie vlády je dokumentom jednej vlády. V zdravotníctve však nie sú veci, ktoré sa dajú ľahko spraviť počas jedného štvorročného obdobia. Niečo bude presahovať ďalšie dve či tri vlády. Či si to tieto ďalšie vlády osvoja, je ťažké povedať. To je tragédiou slovenského zdravotníctva, že zvyčajne rozmýšľame v horizonte len štvorročného obdobia. Nevyhnutné kroky, ktoré treba spraviť, sú všetkým jasné. Či už rozprávame o stabilite financovania alebo o obrovskom investičnom dlhu, ktorý v zdravotníctve je, a to najmä v nemocniciach. Či hovoríme o spravodlivom odmeňovaní, financovaní, poplatkoch, to všetko je v programovom vyhlásení spomenuté, treba na to však relatívne dlhý čas. Pre nás bude najdôležitejšie, ako sa toho vláda chopí. Napísané je to relatívne dobre, ak by sa naplnili ciele, tak to, samozrejme, nebude ani lacné. Vyžaduje si to peniaze, ale aj jasný a pragmatický prístup k všetkým bodom.
Ktoré záväzky v programovom vyhlásení vnímate najpozitívnejšie a ktoré, naopak, ako nerealistické alebo menej realistické?
Pozitívne vnímam to, že sa v ňom spomína stabilita financovania. Videli sme v tomto roku, že rozhodujúca časť platieb za poistencov štátu do zdravotníctva prišla až v posledných štyroch mesiacoch roka. Je obrovský rozdiel, keď vieme vopred, či nejaké zdroje budú a môžeme sa seriózne zamýšľať, ako ich investovať, alebo to na konci septembra ešte nevieme. Okrem stability financovania pozitívne vnímam tiež to, že programové vyhlásenie definuje zdravotnú starostlivosť ako to, čo by malo byť dôležité. Stačí sa prejsť po slovenských nemocniciach a vidíte, že vlastnými silami sektor nedokáže vyriešiť investičný dlh, ktorý sa nahromadil za desaťročia. Budú na to potrebné určité externé zdroje a treba sa tomu začať systematicky venovať.
Ďalej je pozitívne, že sú tam uvedené aj také priority, o ktorých sa dlho len hovorilo, ale prakticky sa neriešili. Ide o dlhodobú zdravotnú starostlivosť aj psychiatrickú starostlivosť, keďže máme veľký nárast počtu pacientov s týmito chorobami. Pozitívnym záväzkom je aj to, že sa musí urobiť poriadok s doplatkami a poplatkami. Ešte by som spomenul jednu pozitívnu vec, aj keď je to beh na dlhé trate. Sú to kompetencie lekárov. Väčšina sveta chápe, že je to nedostatková profesia, lekárov je málo a je potrebné presunúť určité kompetencie na sestry. Určité kompetencie sestier zase presunúť na iný zdravotný personál. Určité veci, ktoré sa robia v nemocniciach, treba dať do ambulancií, a určité veci, ktoré sa robia u zdravotníkov, musí pacient zvládať aj doma. Jednoducho, aj starostlivosť o vlastné zdravie musí byť dôležitejšia a musí si to pacient viac uvedomovať. Inak nemáme šancu pokryť všetky tie potreby.
V programovom vyhlásení sa tiež uvádza, že vláda plánuje zriadiť radu pre rozpočet verejného zdravo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.