Sú biele Vianoce mýtus, alebo pravidlo v minulosti?
Závisí od toho, na akom území, lebo v strednej Európe a jej nížinných oblastiach to bol viac mýtus než realita. Keď sa pozrieme na údaje z prvej polovice 20. storočia, tých prípadov zasnežených Vianoc bolo menej. Pravdepodobnosť bola menej než 50 percent a čím sme sa približovali k súčasnosti, tým ďalej klesala. Keď sa dostaneme do vyšších nadmorských výšok, stredné horské polohy alebo vysoko položené kotliny, tak tam už to k Vianociam patrilo. Výnimočné skôr bolo, ak tam sneh na Vianoce nebol. Teraz, keďže sa otepľuje, pravdepodobnosť snehovej prikrývky klesá aj vo vyšších nadmorských výškach než nad 1 000 metrov nad morom.
Na Slovensku si zasneženú zimu spájame aj s Oravou. Dá sa čakať, že by tam bol sneh napríklad od novembra do februára?
Na Orave v minulosti platilo, že vo väčšine zím sa snehová pokrývka vytvorila niekedy na konci novembra, niekedy aj v polovici novembra a tá vydržala až do konca zimy. Nezvykla sa medzičasom roztopiť a nemali tam prerušovaný výskyt snehovej pokrývky, ale teraz sa stáva, minimálne v posledných 10 rokoch, že aj tam sa prerušuje výskyt snehovej pokrývky. Napríklad v Oravskej Lesnej je akoby na striedačku, čo bol zvláštny jav, keď sa začal objavovať. To len potvrdzuje fakt, že je teplejšie. A ani na miestach, kde napadne veľa snehu, nie je záruka, že sa ten sneh udrží.
Aké sú základné pravidlá, aby sa sneh udržal? Musia byť len mínusové teploty?
Nemalo by sa výraznejšie otepľovať, ale teraz sme svedkami takých situácií, že sa nám striedajú chladnejšie obdobia, ktoré sú aj mrazivé a potom ich strieda veľmi výrazné oteplenie.
Celé je to akoby za...
Zostáva vám 85% na dočítanie.