Časť zákona o pobyte cudzincov je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Ide o ustanovenia o zamietnutí žiadosti o udelenie trvalého a prechodného pobytu policajným útvarom pri nesúhlasnom stanovisku Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd Slovenskej republiky.
Ustanovenia zákona napadol na Ústavnom súde Najvyšší správny súd.
Ustanovenia sú podľa ÚS v rozpore s právom na súdnu a inú právnu ochranu. Právnu normu napadol Najvyšší správny súd, vychádzajúc z konkrétneho prípadu, keď policajný útvar zrušil cudzincovi trvalý pobyt na základe nesúhlasného stanoviska SIS.
NSS v podaní dôvodil, že je ústavne neprijateľné, aby rozhodovanie o udelení prechodného a trvalého pobytu bolo založené výhradne na stanovisku SIS a VS, ktoré obsahuje súhlas alebo nesúhlas, pričom dotknutý žiadateľ, ktorému už bol udelený pobyt, sa nedozvie žiadne dôvody stanoviska, pre ktoré bol jeho pobyt zrušený.
Podľa NSS napadnuté ustanovenia popierajú princíp rovnosti účastníkov súdneho konania, ktorý je podporovaný aj zákazom diskriminácie, a taktiež odopierajú garantované procesné práva.
ÚS na stredajšom zasadnutí pléna zároveň odmietol návrh Mestského súdu Bratislava IV na posúdenie ústavnosti ustanovenia zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky.