Ohlásené rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a s tým súvisiace zmeny Trestného zákona zmobilizovali opozíciu, ktorej sa podarilo prilákať na námestia slovenských miest tisíce ľudí.
Masy demonštrujúcich v uliciach volali po konci štvrtej vlády Roberta Fica len tri týždne po tom, ako získal kabinet dôveru v parlamente. Silnejúca nevôľa voči krokom Ficovej vlády sa v preferenciách verejnosti zatiaľ odráža len čiastočne.
Najsilnejšou stranou ostáva koaličný Smer-SD s 24,2 percentnou podporou. Na druhom mieste je opozičné hnutie Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 21,4 percenta respondentov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane. Zber dát prebiehal od 11. do 13. decembra.
Parlament aj s Republikou
Rozdiel medzi oboma stranami sa scvrkol. Teraz je necelé tri, v novembri bol takmer štyri percentuálne body. Progresívci si pripísali 1,3 percentuálneho bodu a Smer narástol o 0,2 percentuálneho bodu.
S výrazným odstupom nasleduje Hlas-SD, ktorý by volilo 14,6 percenta respondentov. Strana Petra Pellegriniho zaznamenala mierny pokles preferencií oproti poslednej sondáži.
Za Hlasom je ďalšia priepasť a potom sa umiestnili s tesnými rozostupmi tri opozičné subjekty - KDH (7,3 percenta), koalícia Slovensko (6,8 percenta) a SaS (6,4 percenta). Skupinu strán, ktoré by sa ešte dostali do parlamentu, uzatvárajú Republika (5,4 percenta) a SNS (5,3 percenta).