Ste bývalý televízny moderátor a dlhoročný politik za stranu Smer. No v roku 2020 ste skončili na ministerstve práce a do parlamentu za stranu Smer ste sa nedostali. Čo ste počas tých rokov robili?
Keď som ešte pracoval na ministerstve, dostával som rôzne ponuky spolupracovať na projektoch, ktoré financuje Európska komisia s cieľom, aby podporila kandidátske krajiny do EÚ. Ale, samozrejme, v tom čase to nebolo zlučiteľné s výkonom funkcie štátneho tajomníka. Nie že by to zakazoval zákon, ale z časového hľadiska sa to nedalo stíhať. No a keďže v apríli 2020 som definitívne skončil, tak som prijal tieto pracovné ponuky a postupne som pôsobil v Gruzínsku, Srbsku a Severnom Macedónsku. Pracoval som pre Európsku komisiu ako expert-poradca pre ministerstvá práce či školstva v týchto krajinách. Pomáhal som im realizovať systémové reformy, ktoré ich majú priblížiť k splneniu podmienok na vstup do EÚ. V Gruzínsku a Srbsku to bola bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a v Severnom Macedónsku, kde som pôsobil najdlhšie – uplynulé tri roky –, išlo o reformu odborného a celoživotného vzdelávania, špecificky zameraného na posilnenie zamestnanosti mladých ľudí.
Chýbala vám politika?
Vôbec.
Prečo ste teda prijali ponuku na post štátneho tajomníka, ktorá je tiež politická nominácia?
Áno, je. Ide o súhru niekoľkých okolností. Po prvé, nechýbala mi slovenská politika za uplynulé štyri roky pre ten charakter, ktorý nadobudla. Aj v minulosti som sa snažil v politike venovať témam, ktoré som vedel aj odborne zvládnuť, a ako politik som si dával záležať na tom, aby som vždy robil rozhodnutia založené na dôkazoch, údajoch a serióznych analýzach. A uplynulé štyri roky sa takto politika na Slovensku určite nerobila. Po druhé som si uvedomil, že som bol na Slovensku svojím spôsobom na politike stále prítomný.
Kde ste pôsobili?
V roku 2020 som sa stal predsedom Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku, čo je národná platforma pre sociálnu ekonomiku, ktorá združuje 160 subjektov, predovšetkým sociálne podniky, akademické a finančné inštitúcie, ale aj mimovládne organizácie. Avšak musím povedať, že za uplynulé bezmála štyri roky bola komunikácia odborníkov, ktorých združujeme, so štátom takmer nulová, čo ma odrádzalo aj od môjho pôsobenia v slovenskej politike.
A kto vám napokon ponúkol post štátneho tajomníka?
Na slovenskú politiku som však nezanevrel a na Slovensko už vôbec nie, napriek tomu, že som väčšinu času strávil v zahraničí. Počas celého toho obdobia som spolupracoval so stranou Hlas a osobne s Erikom Tomášom, najmä v sociálnej oblasti. Jednak ma na spoluprácu oslovil Peter Pellegrini v čase, keď Hlas vznikal, a ja som vždy bol sociálny demokrat, a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.