Zákon o hlasovacom poriadku hovorí, že každý poslanec má právo k prerokúvanej veci podať pozmeňujúci návrh, háji postup hnutia Slovensko jeho poslanec Gábor Grendel na tlačovej konferencii.
Tí obštrukciou, keď čítali siahodlhé pozmeňujúce návrhy v rozprave k rozpočtu, umelo naťahovali diskusiu. Pozmeňujúci návrh môže poslanec čítať v pléne bez časového obmedzenia. Na rozdiel od vystúpenia v rozprave, na ktoré má vyhradených 20 až 30 minút. Hnutie Slovensko tvrdí, že cieľom bolo čo najviac oddialiť rokovanie o novele Trestného zákona, ktorá okrem iného ruší špeciálnu prokuratúru.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini s argumentom, že rozpočet je nutné schváliť do konca roka a nutnosťou zachovania funkčnosti parlamentu, využil právo, ktoré mu vyplýva z rokovacieho poriadku. Rozpravu navrhol ukončiť bez toho, aby vystúpili všetci prihlásení poslanci. Jeho návrh prešiel 78 hlasmi.
Podľa Grendela však Pellegrini nedodržal ďalšie ustanovenie rokovacieho poriadku.
"Po uzavretí rozpravy majú poslanci, ktorí boli ešte prihlásení do rozpravy, právo odovzdať svoj písomný prejav predsedajúcemu, čo bol v tom čase Peter Pellegrini. Ak je jeho súčasťou aj pozmeňujúci či doplňujúci návrh, rozdá sa poslancom, spoločný spravodajca ho prečíta pred hlasovaním a dá o ňom hlasovať. Toto nebolo naplnené, ani jedna z týchto dvoch podmienok," hovorí Grendel.
Pellegrini podľa neho vedome porušil zákon o rokovacom poriadku. Hnutie Slovensko sa mu preto pokúsi vysloviť nedôveru v parlamente.
"Pripravili sme návrh. Treba 30 podpisov, preto oslovíme ďalšie opozičné strany, aby sme spoločne takýto návrh podali," priblížil Grendel. Hnutie Slovensko má 16 poslancov. Predseda hnutia Igor Matovič zdôraznil, že rozprava k rozpočtu netrvala ani dva dni.
Rozpočet na budúci rok bol následne 79 hlasmi poslancov schválený.