Katarína Tomková bude pôsobiť ako veľvyslankyňa v Brazílii a ďalších piatich krajinách. Brazília je podľa prezidentky najvýznamnejším partnerom Slovenska v Južnej Amerike.
"Priestor na prehĺbenie spolupráce je veľký nielen v oblasti vzájomného obchodu, ale aj boji proti klimatickej kríze," podotkla Čaputová s tým, že s Brazíliou je potrebné viesť dialóg aj o ďalších výzvach vrátane bezpečnostných.
Juraj Podhorský sa stal veľvyslancom pre Holandsko, Belgicko a Luxembursko. Holandsko je jedným z významných investorov, so Slovenskom ho spája aj rastúca študentská slovenská komunita, poukázala prezidentka. "Osobitnou kapitolou je spolupráca v obrane médií, keďže obe krajiny majú smutnú skúsenosť s útokmi na médiá či vražde novinárov," povedala Čaputová.
Prezidentka poverila Ivana Surkoša za veľvyslanca Japonska a ďalších 15 krajín. "Verím, že vaše pôsobenie prispeje k nadviazaniu ešte intenzívnejšej spolupráce s japonskými partnermi vrátane energetiky alebo nových technológií," podotkla.
Veľvyslancovi odkázala, aby sa snažil využiť popredné miesto Japonska v objeme výdavkov na vedu a výskum zintenzívnením slovenského dialógu v tejto oblasti. Partnerstvo SR a Japonska vychádzajúce zo spoločných hodnôt je podľa hlavy štátu v čase rastúceho geopolitického nepokoja v Ázii kľúčové.
Veľvyslancom Kórejskej republiky sa stal Marek Repovský. Čaputová označila Južnú Kóreu za jedného z kľúčových ekonomických partnerov a investorov. "V regióne východnej Ázie je Južná Kórea podobne ako Japonsko pre nás hodnotovo blízkym partnerom," poznamenala.
V Srbsku bude ako veľvyslanec pôsobiť Michal Pavúk. Do Srbska podľa prezidentky odchádza s veľkou znalosťou regiónu a prácou v európskych inštitúciách.
"Verím, že aj takto dokážeme pomôcť Srbsku povzbudiť reformné úsilie a rozptýliť pochybnosti o jeho integračných snahách," povedala Čaputová v súvislosti s rozšírením Európskej únie o Srbsko.