Diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš odovzdal v utorok do Národnej rady podpisy potrebné na prezidentskú kandidatúru. Od občanov ich vyzbieral vyše 22-tisíc.
Kubiš sa považuje za človeka, ktorý by svojimi skúsenosťami mohol prispieť pri riešení problémov.
"Prezidentský úrad nemá byť protiváhou. Prezidentský úrad je definovaný ústavou a má okrem iného na starosti dobré, riadne fungovanie všetkých ústavných orgánov, nikde sa tam nehovorí, že má byť nejako protiváhou. Práve tí, ktorí stavajú prezidentský úrad ako časť politického boja, domnievam sa, že robia chybu a určite nerobia veci, ktoré by mohli prospieť Slovenskej republike a občanom Slovenska," poznamenal.
Kampaň zatiaľ hradí z vlastných prostriedkov. Predpokladá, že mu budú stačiť na solídnu vlastnícku kampaň. "Keď dostanem potvrdenie, že mám 15-tisíc platných podpisov z tých vyše 22.000, vtedy vystúpim aj s nejakými programovými tézami, čím chcem osloviť voličov," doplnil.
V kampani chce vystupovať slušne, ale dôrazne pri presadzovaní svojich programových téz. "Myslím si, že Slovensko si nezaslúži prehlbovanie rozporov, polarizácie a vnášanie straníckej politiky aj do prezidentského úradu," dodal.
Kandidovať za hlavu štátu môže podľa zákona každý občan Slovenska s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Návrhy kandidátov na prezidenta možno odovzdať do 30. januára do polnoci. Kandidáta na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania na základe petície s 15-tisíc podpismi.
Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Znovu kandidovať nebude. Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami sa už začala. Kandidáti na ňu môžu minúť pol milióna eur. Kampaň sa končí 48-hodinovým volebným moratóriom.