Vládna novela Trestného zákona upravuje sumy, podľa ktorých sa posudzuje kategorizácia škody, upravuje premlčacie lehoty a skracuje tresty. Je dôvodom opozičných protestov a obštrukcií v parlamente, pričom podľa nich narúša právny štát. Výhrady voči nej má aj Európsky parlament.
Veľkí zamestnávatelia združení v Klube 500, ktorého členmi sú firmy, ktoré majú 500 a viac zamestnancov, spornú novelu podporujú.
Výnimka v Únii
"Klub 500 podporuje prijatie novely Trestného zákona, ktorá bola predmetom rokovania výborov Národnej rady Slovenskej republiky, niekoľkotýždňovej diskusie na verejnosti a ktorá bude predmetom druhého a tretieho čítania Národnej rady," vyjadrili sa predseda klubu Vladimír Soták a výkonný riaditeľ Tibor Gregor.
Súčasný Trestný zákon je podľa zamestnávateľov už "prežitý". Slovensko patrí ku krajinám s prísnejšími trestnými sadzbami v rámci Európskej únie. V Českej republike či v Rakúsku sú v niektorých prípadoch výrazne nižšie.
Podľa zamestnávateľov je potrebné do zákona vniesť nižšie tresty a inšpirovať sa v okolitých krajinách. Aktuálny systém sa podľa Klubu 500 neosvedčil a nepriniesol výsledky.
"Klub 500 plne podporuje zámer, ktorého cieľom je popri trestoch odňatia slobody v odôvodnených prípadoch preferovať nižšie tresty odňatia slobody súbežne s nahradením škody a uložením peňažných sankcií," tvrdia.
Slovenská republika má tretí najvyšší počet väzňov na 100-tisíc obyvateľov v Európskej únii a radí sa ku krajinám, ktoré preferujú čas vo väzení. "Priemer Európskej únie v roku 2021 bol 113 väzňov, Slovenská republika mala 185 väzňov a napríklad Nemecko 69 väzňov a Fínsko len 51 väzňov na 100-tisíc obyvateľov," tvrdia zamestnávatelia.
Zvyšujúci sa počet väzňov
Kriminalita podľa veľkých hráčov na pracovnom trhu v spoločnosti nepoklesla a počet väzňov sa naopak zvyšuje. V Európskej únii je trend opačný a trestaných väzbou je čoraz menej.
"Kým celá Európska únia zaznamenala medzi rokmi 2008 a 2021 pokles počtu väzňov o 22 percent, Slovensko zaznamenalo nárast o 15 percent," vysvetľujú.
Väzenský systém je taktiež výraznou položkou v štátnom rozpočte. Náklady na jedného väzňa boli v roku 2022 podľa hovorkyne Zboru väzenskej a justičnej stráže Moniky Kacvinskej 23 556 eur. V minulom roku si správa väzníc vyžiadala 271 miliónov eur z rozpočtu s medziročným nárastom o 19,2 percenta.
Neprimerané sadzby
Klub 500 apeloval na vládu už v roku 2021, keď sa diskutovalo o novele z dielne vtedajšej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.
"V medzirezortnom pripomienkovom konaní sme poukázali na neprimerane vysoké trestné sadzby na Slovensku v porovnaní s krajinami Únie a navrhovali sme znižovanie sadzieb na úroveň porovnateľnú s členskými krajinami Únie," tvrdia zamestnávatelia.
Kritizujú hlavne vysoké trestné sadzby za ekonomické zločiny, ktoré v minulosti prevýšili aj trestné sadzby za vraždu. "Za majetkovú trestnú činnosť nemôžu byť rovnaké, alebo vyššie sadzby ako za trestný čin, ktorého dôsledkom je strata života," dodávajú z Klubu 500.
Maloobchodníci naopak novelu kritizujú a tvrdia, že krádeží v obchodoch bude viac. V posledných rokoch narastá počet prípadov, keď zlodeji v maloobchodoch nie sú za svoje činy potrestaní.
"Páchatelia týchto činov sa po schválení novely Trestného zákona stanú prakticky nedotknuteľní. Zároveň na novelu najviac doplatia podnikatelia," upozornila Iniciatíva slovenských maloobchodníkov.
V minulosti bol obvinený aj samotný Klub 500. Podľa trestného oznámenia vtedy "pomáhal s financovaním terorizmu". Podľa vtedajšieho obvinenia nerešpektoval sankcie Európskej únie voči Rusku a s federáciou naďalej udržiaval obchodné vzťahy.
"Negatívnu osobnú skúsenosť má aj jeden z členov Klubu 500, ktorého v minulosti neprávom zadržali, obvinenie vzniesli až po troch mesiacoch väzby, pričom súdy po niekoľkých rokoch zamietli všetky obvinenia, bez náhrady priamych a nepriamych škôd podnikateľa," informujú.
Zákon prešiel prvým čítaním
Nový kontroverzný zákon je aktuálne na rokovaní v parlamente. Napriek protestom v uliciach a výhradám opozície koalícia pretlačila novelu, ktorou sa okrem iného má zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Zatiaľ v prvom čítaní, rokovanie však pokračuje.
Keďže zmeny v Trestnom zákone vzbudili vášne nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, prišli mierne ústupky.
Predseda výboru parlamentu pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar zo Smeru-SD dnes oznámil zmeny, ktoré v novele Trestného zákona urobili na základe návrhov opozície. "Znižuje sa väčšia škoda z 35-tisíc na 20-tisíc eur. Škoda značná z 350-tisíc na 250-tisíc eur. Škoda veľkého rozsahu zo 700-tisíc na 650-tisíc eur," povedal.
Zmenami v zákone podľa neho reagujú na infláciu a zmeny v spoločnosti, keďže sadzby sa nemenili "už 20 rokov". "Ak by sme ich ponechali, ako sú dnes, kriminalizujeme si vlastný národ," dodal.