Po týždňoch opozičných obštrukcií, protivládnych protestov, kritike Európskej komisie, európskych prokurátorov aj tých domácich vládna väčšina schválila novelu Trestného zákona, ktorá znižuje tresty za korupciu aj premlčacie lehoty pri viacerých trestných činoch.
Hrá sa však o čas, ak bude novela platiť čo i jeden deň, množstvo trestných činov bude premlčaných a ďalší obídu s nižšími trestmi za spáchané skutky. Dôležitú úlohu bude mať aktuálne Ústavný súd, na ktorý sa môže hlava štátu obrátiť. Urobiť tak chcú aj opozičné strany, podnetov tak môže byť niekoľko.
„My nevieme, čo spraví pani prezidentka. Či ten zákon vráti do parlamentu ako celok alebo ho podpíše a predloží na Ústavný súd, alebo bude naťahovať lehoty, alebo to spraví dnes, zajtra. Počkáme si na to, aké kroky spraví pani prezidentka, a podľa toho jasne nastavíme aj naše ďalšie kroky,“ hovorí minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru. Odhaduje, že ak prezidentka vetuje zákon ako celok, tak sa opätovne schváli, a keď bude mať konkrétne pripomienky, „parlament sa bude zaoberať tými pripomienkami“.
Schválené znenie novely Trestného zákona začína vo väčšine bodov platiť od 15. marca, k zaniknutiu Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje prípady korupcie na najvyšších miestach v spoločnosti, má dôjsť 20. marca. Ak by novela začala platiť čo i len jeden deň, pre mnohých by to prakticky znamenalo udelenie amnestie.
Ak do platnosti vstúpia miernejšie tresty podľa Trestného zákona, o posudzovanie podľa mierne...
Zostáva vám 85% na dočítanie.