Diaľnica, robotníci, obchvatArchív HN
StoryEditor

Štát bude môcť stavať diaľnice aj na nevyvlastnenej pôde, novelu schválil parlament

16.05.2017, 17:48
Autor:
ČTKČTK

Získať stavebné povolenie a rozbehnúť stavebné práce na diaľniciach a rýchlostných cestách na doteraz nevykúpených pozemkoch umožní zmena zákona, ktorú dnes schválil parlament. Predlohu navrhla len minulý týždeň vláda premiéra Roberta Fica, a to po problémoch s výkupom pozemkov pre budovanie ciest pri Bratislave v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP). Časť opozície tvrdila, že nové pravidlá sú v rozpore s ústavou.

Ponovom bude môcť napríklad Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v rámci takzvanej predbežnej držby k pozemku dostať stavebné povolenie už počas vyvlastňovacieho konania a ešte predtým, než sa stane vlastníkom pôdy, na ktorej budú cesty postavené. Úrady tiež budú môcť povoliť na cudzích pozemkoch niektoré stavebné práce, a to v rozsahu, ktorý ešte umožní prípadný návrat vyvlastňovania nehnuteľnosti do pôvodného stavu.

Zo skoršieho vyjadrenia ministra dopravy Arpáda Érseka však vyplýva, že štát v prípade potreby počíta s výstavbou na cudzích pozemkoch v plnom rozsahu.

Zástupcovia opozície poukázali na rozpor medzitým schválenej predlohy s ústavou alebo s Aarhuským dohovor zaručujúcim aktívnu účasť obyvateľov na rozhodovaní vo veciach životného prostredia.

Ústavný súd už v roku 2011 zrušil zákon z dielne prvej Ficovej vlády, ktorý umožňoval stavať diaľnice a rýchlostné cesty na nevyvlastnených pozemkoch bez obmedzení.

Ak schválenú predlohu podpíše prezident Andrej Kiska, nové pravidlá vstúpia do platnosti po zverejnení novely v zbierke zákonov. Vláda pôvodne navrhovala, aby zmena zákona platila už od polovice mája.

Slovensko vlani podpísalo s konzorciom pod vedením španielskej spoločnosti Cintra zmluvu o výstavbe asi 60 kilometrov diaľnice a rýchlostnej cesty v okolí Bratislavy prostredníctvom PPP. Štát ale doteraz nedokázal vykúpiť všetky pozemky a od konzorcia mu kvôli tomu hrozí pokuta.

Podľa Érseka zhruba desiatka majiteľov pozemkov požaduje na základe vlastných znaleckých posudkov za pozemky oveľa vyššie ceny, než vyplýva z posudkov, ktoré si nechal vypracovať štát.

01 - Modified: 2022-11-29 15:00:21 - Feat.: - Title: Pre Bratislavu sa začnú tri roky dopravných obmedzení. Poliaci podpísali zmluvu na križovatku D1/D4 02 - Modified: 2022-11-22 23:00:00 - Feat.: - Title: Príspevky pre opatrovateľov či pôrodné asistentky. Koľko peňazí dostanete a odkedy budú platiť zmeny? 03 - Modified: 2022-11-12 09:58:44 - Feat.: - Title: Doležal: Urýchleniu prípravy diaľnic pomôžu zmeny pri štúdii uskutočniteľnosti 04 - Modified: 2022-11-10 10:04:12 - Feat.: - Title: Pribudne výrazná novinka pre motoristov? Tabuľky s EČV sa majú dočkať ďalších zmien 05 - Modified: 2022-11-06 09:25:00 - Feat.: - Title: Doležalov rezort má pripravený návrh na urýchlenie prípravy diaľnic, predloží ho na vládu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 05:24