Šéf PS Michal Šimečka na brífingu povedal, že majú k dispozícii dva listy z Bruselu, ktoré ukazajú, že Ficova vláda ide vedome do konfliktu s Európskou komisiou.
Hrozí strata miliárd eur
Podľa progresívcov tak hrozí Slovensku strata miliárd z eurofondov.
"Komisia opakovane vládu žiada, aby odstránila rozpor v novele Trestného zákona oproti medzinárodnému právu. Komisia ďalej žiada, aby vláda zastavila proces skráteného konania. Ak nebude vykonaná náprava tak Slovensku hrozia sanckie," upozornil Šimečka.
Šéf PS vyzval ministra spravodlivosti Borisa Suska, nech zverejní, aké boli výhrady Európskej komisie k novele Trestného zákona a ako sa s nimi vysporiadal.
"Vláda tvrdí, že to má vykomunikované s komisiou. Tak nech to minister Susko vysvetlí. Ak to nedokáže, tak by mal vyvodiť politickú zodpovednosť."
Komisia upozorňovala na nesúlad
Podpredseda Európskeho parlamentu a podpredseda PS Martin Hojsík priblížil, že Komisia Slovensko upozorňovala na rozsiahly nesúlad navrhovanej novely s európskym právom v oblasti premlčacích lehôt, ako aj sadzieb pre jednotlivé trestné činy.
„Európska komisia sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24.1. upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou,“ vysvetlil Hojsík s tým, že dnes už je podľa neho jasné, o čo sa chaotické pozmeňujúce návrhy poslanca Tibora Gašpara snažili. „Čiastočne reagovali na výhrady Komisie, ale ani zďaleka nie úplne. O tom, že výhrady Komisie pretrvávajú, svedčí aj list eurokomisára Didier Reyndersa ministrovi Suskovi v deň hlasovania,“ povedal Hojsík.