Katolícka cirkev pri novele Trestného zákona nepochopiteľne mlčí. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá očakáva, že sa katolícki biskupi vyjadria k schváleným zmenám.
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vydala ešte 1. februára stanovisko, v ktorom okrem iného vyzvala nestratiť víziu krajiny, kde "nenávisť, zloba, korupcia a nespravodlivosť nebudú mať svoje miesto".
SaS tvrdí, že katolícki biskupi sa pravidelne vyjadrujú k aktuálnemu dianiu, no pri novele Trestného zákona to tak nie je. "Keď ide o rozklad právneho štátu, o radikálne zníženie trestov za korupciu či o zníženie premlčacích dôb pri znásilnení, tak absurdne mlčia," povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.
Jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková dodala, že katolícka cirkev by sa mala v tejto téme zastať veriacich, ktorých schválená novela môže v mnohých smeroch radikálne poškodiť. "A nielen ich, ale každého jedného bežného občana Slovenska," uviedla. Pripomenula tiež, že k novele sa vyjadrili aj evanjelici.
KBS vo vyhlásení uviedla, že členovia vlády sa zaviazali upevňovať stabilitu krajiny a posilňovať dôveru občanov k demokratickým inštitúciám.
"My biskupi Slovenska pozývame všetkých k zodpovednému posilňovaniu tých princípov, ktoré nás navzájom od seba nevzďaľujú, ale pomáhajú nám vracať sa k pôvodnému putu, ktoré z nás robí bratov a sestry," skonštatovali biskupi.
V texte z 1. februára zároveň KBS vyzvala ľudí, aby slovami a činmi konkrétne prispievali k realizácii spoločnosti, v ktorej sa nerozdúchavajú vášne extrémizmu a polarizácie, ale rozvíja sa duchovný, kultúrny, sociálny a ekonomický potenciál. "Veríme, že Slovensko má silu obstáť v každom zápase o právne a demokratické piliere svojej štátnosti," dodali.
Novela Trestného zákona bola schválená vo štvrtok 8. februára. V piatok vyjadrili biskupi Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) "vážne znepokojenie" nad schválením novely.
"Máme obavy o základy právneho štátu, principiálne demokratické hodnoty, ktoré sú postavené na zodpovednosti, a nie na politickej svojvôli," uviedli evanjelickí biskupi.
Prispôsobovanie Trestného zákona v prospech osobných alebo straníckych záujmov označili za neprípustné.
Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, krátenie premlčacích lehôt, sprísnenie pravidiel pre kajúcnikov, zníženie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy považujú za morálnu destabilizáciu spoločnosti.