Poslanec Národnej rady Branislav Gröhling (SaS). FOTO: TASRJaroslav Novák
StoryEditor

SaS kritizuje katolícku cirkev za to, že sa neozvala k novele Trestného zákona

12.02.2024, 12:50
Autor:
TASRTASR

Konferencia biskupov Slovenska vydala ešte prvého februára stanovisko, v ktorom okrem iného vyzvala nestratiť víziu krajiny, kde "nenávisť, zloba, korupcia a nespravodlivosť nebudú mať svoje miesto".

Katolícka cirkev pri novele Trestného zákona nepochopiteľne mlčí. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá očakáva, že sa katolícki biskupi vyjadria k schváleným zmenám.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vydala ešte 1. februára stanovisko, v ktorom okrem iného vyzvala nestratiť víziu krajiny, kde "nenávisť, zloba, korupcia a nespravodlivosť nebudú mať svoje miesto".

SaS tvrdí, že katolícki biskupi sa pravidelne vyjadrujú k aktuálnemu dianiu, no pri novele Trestného zákona to tak nie je. "Keď ide o rozklad právneho štátu, o radikálne zníženie trestov za korupciu či o zníženie premlčacích dôb pri znásilnení, tak absurdne mlčia," povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková dodala, že katolícka cirkev by sa mala v tejto téme zastať veriacich, ktorých schválená novela môže v mnohých smeroch radikálne poškodiť. "A nielen ich, ale každého jedného bežného občana Slovenska," uviedla. Pripomenula tiež, že k novele sa vyjadrili aj evanjelici.

KBS vo vyhlásení uviedla, že členovia vlády sa zaviazali upevňovať stabilitu krajiny a posilňovať dôveru občanov k demokratickým inštitúciám.

"My biskupi Slovenska pozývame všetkých k zodpovednému posilňovaniu tých princípov, ktoré nás navzájom od seba nevzďaľujú, ale pomáhajú nám vracať sa k pôvodnému putu, ktoré z nás robí bratov a sestry," skonštatovali biskupi.

V texte z 1. februára zároveň KBS vyzvala ľudí, aby slovami a činmi konkrétne prispievali k realizácii spoločnosti, v ktorej sa nerozdúchavajú vášne extrémizmu a polarizácie, ale rozvíja sa duchovný, kultúrny, sociálny a ekonomický potenciál. "Veríme, že Slovensko má silu obstáť v každom zápase o právne a demokratické piliere svojej štátnosti," dodali.

Novela Trestného zákona bola schválená vo štvrtok 8. februára. V piatok vyjadrili biskupi Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) "vážne znepokojenie" nad schválením novely.

"Máme obavy o základy právneho štátu, principiálne demokratické hodnoty, ktoré sú postavené na zodpovednosti, a nie na politickej svojvôli," uviedli evanjelickí biskupi.

Prispôsobovanie Trestného zákona v prospech osobných alebo straníckych záujmov označili za neprípustné.

Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, krátenie premlčacích lehôt, sprísnenie pravidiel pre kajúcnikov, zníženie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy považujú za morálnu destabilizáciu spoločnosti.

01 - Modified: 2024-02-11 14:39:33 - Feat.: - Title: Koalícia klame pri premlčacích lehotách, keď Slovensko porovnáva s inými krajinami, tvrdí Kolíková 02 - Modified: 2024-02-11 08:35:38 - Feat.: - Title: SaS navrhuje skrátenie odpisovania budov a zvýšenie hranice na odpisovanie 03 - Modified: 2024-02-10 13:35:54 - Feat.: - Title: Poslanec SNS Michelko: Rátame s tým, že prezidentka bude Trestný zákon vetovať 04 - Modified: 2024-02-12 10:05:57 - Feat.: - Title: Premlčacia lehota za znásilnenie bude 10 rokov, v Nemecku je 20. Preživšie nemusia dokazovať, že sa bránili 05 - Modified: 2024-02-09 18:11:05 - Feat.: - Title: Schválená novela Trestného zákona je obrovská rana pre spravodlivosť, reaguje Uhrík
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. február 2024 12:51