Vládnu stranu Smer povedie vo voľbách do Európskeho parlamentu dlhoročná europoslankyňa Monika Beňová. Strana o tom informovala na tlačovej konferencii.
Na pätnásťčlennej kandidátke sa objavili v popredí známe mená, druhú polovicu kandidátky podľa premiéra Roberta Fica vyberala strana najmä z regiónov.
"Monika Beňová si svojimi postojmi v rámci Európskeho parlamentu vybudovala veľmi silnú pozíciu aj rešpekt," vraví premiér, podľa ktorého jej skúsenosti spolu s kampaňou mohli priniesť Smeru "slušný výsledok".
Z druhého miesta bude kandidovať súčasný podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha, z tretieho miesta poradca premiéra a poslanec Národnej rady Erik Kaliňák. "Toto nie je žiadna hra," vysvetľuje Fico v súvislosti s tým, že nevyťahuje "známe tváre" kvôli percentám, ale pre ich odbornú kvalifikáciu.
Ďalšou v poradí na kandidátke je Judita Laššáková, z piateho miesta bude kandidovať súčasná europoslankyňa za Smer Katarína Roth Neveďalová. Prvú šestku uzatvára Gabriel Döme, ktorý reprezentuje mládežnícku organizáciu Smeru Mladí Sociálni Demokrati.
"Môžem len potvrdiť, že túto kampaň budeme brať podstatne vážnejšie, než ako sme to robili v minulosti," avizuje premiér, ktorý upozornil aj na nízku voličskú účasť. Kampane sa zúčastní celé vedenie Smeru, jej štart odhadol Fico na 1. mája, teda na výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.
"Tá agenda je veľmi silná, my si trúfame v rámci tejto agendy osloviť veľkú časť slovenskej verejnosti, a samozrejme musíme mať ambíciu ako najsilnejšia politická strana na Slovensku dosiahnuť veľmi dobrý výsledok," pokračuje Fico.
Fico zároveň nechce dovoliť, aby sa do europarlamentu dostali ľudia, ktorí "škodia Slovensku". Myslel tým najmä predstaviteľov parlamentných opozičných strán Progresívne Slovensko, SaS či hnutie Slovensko. "Našim krédom je, že poslanci, ktorí budú zvolení za stranu Smer, budú samozrejme predovšetkým poslancami EP, ale musia bojovať za národnoštátne záujmy Slovenskej republiky," povedal premiér.
Smer predstavil aj okruhy, kde sa bude strana cítiť "veľmi silná". Podľa Fica ide najmä o reformu Európskej únie a práva veta, nelegálnu migráciu resp. migračný pakt či rozširovanie Európskej únie v súvislosti s krajinami Balkánu aj Ukrajinou. "Nesmie sa stať, že sa stanú členským štátom EÚ krajiny, ktoré nie sú pripravené, a ktoré svojou nepripravenosťou môžu spôsobiť veľké problémy," pokračuje predseda vlády.
Ďalším okruhom Smeru je spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie, ktorá sa aktuálne skloňuje najmä v súvislosti s protestami farmárov naprieč krajinami EÚ.