Autorka je bývalou zamestnankyňou RTVS.
Rovnako ako pri novele Trestného zákona, aj pri plánovaných zmenách v RTVS sa konečné znenie zákona dozvieme až v druhom čítaní. Predstavenú novelu zákona, ktorým de facto zaniká verejnoprávna RTVS a vzniká Slovenská televízia a rozhlas s výrazným vplyvom súčasnej vlády, chcú ešte meniť všetky strany súčasnej koalície. Návrh je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Vlastný návrh so zmenami bude mať SNS, o niekoľkých návrhoch hovorí Dušan Jarjabek zo Smeru a Hlas tiež hovorí, že vidí priestor na úpravy. Zmeny však podľa Romana Michelka, predsedu parlamentného mediálneho výboru, prejdú a podstatu návrhu meniť nebudú. „Na koaličnej rade sa dohodneme a zahlasujeme.“ Koalícia už narazila aj na prvé chyby vo svojom zákone, návrh totiž počíta okrem príspevku zo štátneho rozpočtu aj so zmluvou so štátom, čo predstavuje dvojaké financovanie, čo je v rozpore so zákonom.
„Nemyslím, že sa deje niečo zlé, keď vláda chce mať vplyv na chod niektorých inštitúcií. Veď minister zodpovedá aj za to, ako fungujú železnice, ako fungujú nemocnice,“ povedal Peter Pellegrini, šéf koaličného Hlasu a kandidát na prezidenta.
Medzičasom proti zmenám v RTVS vystúpili zamestnanci verejnoprávneho telerozhlasu, viac než 1 200 interných a externých spolupracovníkov podpísalo otvorený list, v ktorom žiadajú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, aby návrh stiahla.
Zamestnanci RTVS pripúšťajú štrajk
Ak prejde novela v súčasnom znení, vo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.