Neslušných slov padalo v metropole Slovenka v ten deň neúrekom. Ak by si ich tisícky dotknutých obyvateľov neboli nechávali len v hrdle, boli by hádam ešte vulgárnejšie. Bratislava musela takto pred rokom – 31. mája – čeliť masívnemu kybernetickému DDoS útoku. Online služby mesta neboli pre verejnosť dostupné.
„Nemenovaná hackerská skupina sa prihlásila ku kyberútoku na IT infraštruktúru bratislavského magistrátu. Od dnešného rána čelíme rozsiahlym výpadkom dostupnosti online služieb,“ musel chtiac-nechtiac vyhlásiť primátor Matúš Vallo. V tom čase magistrát ani len netušil, kedy sa útok vyblázni a kedy bude môcť mesto znovu nahodiť služby.
Bratislava musela koordinovať služby s Národným bezpečnostným úradom (NBÚ), vládnou kyberbezpečnostnou jednotkou CSIRT i poskytovateľom internetových služieb. Prestala fungovať webová stránka Bratislavy aj úhrada parkovného v rámci mestského systému. Statická doprava vyvolala pobavenie vodičov, lebo úhrada za parkovné sa nekontrolovala.
K ataku sa so škodoradosťou prihlásila hackerská skupina CyberTriad a na Twitter zavesila: „Milý Matúš Vallo. Snažili sme sa nájsť váš profil na bratislava.sk, ale, bohužiaľ, sme neuspeli, pretože stránka stále spí.“ Ako skupina vyhlásila, dôvodom útoku bola práve prebiehajú konferencia Globsec v Bratislave.
Kybernetické incidenty – úniky dát, narušenie IT systémov, vydieračské ataky – sú pre spoločnosti celosvetovo najvýznamnejším rizikom. A to už tretíkrát za sebou. Rebríček zostavuje firma Allianz Global Corporate & Specialty na základe názorov viac ako tritisíc expertov z takmer sto štátov.
Útoky sa nevyhýbajú ani Slovensku, obzvlášť keď sa krajina nachádza v hybridnej vojne. U nás platí smernica európskeho kybernetického štandardu NIS1, no v októbri budeme musieť do našej legislatívy transponovať ďalšiu.
Aj z týchto dôvodov ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pripravilo výzvu Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni – verejná správa.
Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na vyčerpanie je 10 miliónov eur. Viac rozvinuté regióny si rozdelia tri milióny, zvyšok sa ujde menej rozvinutým regiónom. Termín uzavretia prvého posudzovaného časového obdobia uplynul posledným aprílovým dňom. Redakcia HN oslovila všetky krajské mestá, či túto možnosť využili.
Banská Bystrica:
Srdce strednéh...
Zostáva vám 85% na dočítanie.