Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica zostalo príliš veľa otáznikov. Prečo sa niekto rozhodne k činu ako dôchodca Juraj Cintula? Čo ho k útoku motivovalo a čo jeho brutálny čin napovedá o ňom samom?
Redakcia HN sa na osobnosť atentátnika z Levíc Juraja Cintulu pozrela očami psychológov Dušana Fábika a Dušana Kešického.
1. Čo Juraja Cintulu viedlo k streľbe na premiéra
Obvinený Juraj Cintula bol aktívny nielen na sociálnych sieťach, ale podľa kamerových záznamov a svedeckých výpovedí chodieval aj na protesty. Kde je hranica medzi verbalizovanou kritikou na sociálnych sieťach a realizovaním útoku na verejného činiteľa?
Podľa klinického psychológa Dušana Kešického atentátnika viedol k streľbe rozpor medzi jeho očakávaniami a vnímanou realitou. „Zosobnil si človeka, ktorého urobil zodpovedným za tento stav,“ myslí si odborník a dodáva, že nie je možné vylúčiť, že veril v zmenu, ktorú jeho skutok mohol vyvolať, a to bez ohľadu na širšie súvislosti.
Podobne interpretuje motív strelca aj psychológ Dušan Fábik, ktorý však zároveň upozorní, že keďže útočníka nepoznáme ani o ňom nemáme ucelené informácie, treba brať každú interpretáciu s najväčšou striedmosťou.
„Vo všeobecnosti však môžeme predpokladať, že streľba na premiéra je odrazom intenzívneho intrapsychického (v konflikte sú motívy dominovať a podriadiť sa druhým, pozn. redakcie) konfliktu strelca,“ spomenie odborník na politickú psychológiu a vysvetlí, že jeho konkrétna podoba závisí od toho, ako vníma útočník osobu Roberta Fica...
Zostáva vám 85% na dočítanie.