Polícia nedávno zverejnila, že až 1 543 škôl dostalo výhražnú správu o bombovom útoku. Nastal strach u detí a rodičov. Ako sa na to pozeráte?
Vybrať si za obeť tých najmladších bol hyenizmus najvyššieho stupňa. V dnešnom chaotickom svete je veľa škodiacich skupín, ktoré sledujú len svoje záujmy a neštítia sa ničoho. Našou úlohou, a tým myslím nielen nášho tímu na úrade, no celkovo nás dospelých, je, aby deti mohli pokojne a bezpečne prežiť svoje detstvo.
S kolegom, ktorý sa už viac ako 20 rokov špecializuje na túto oblasť, sme v apríli rozbehli projekt, ktorý plánujeme realizovať postupne vo všetkých krajoch Slovenska. Ide o iniciatívu, ktorá komplexne rieši bezpečie detí. V jej úvodnej fáze sa venujeme osobitne šikanovaniu, kyberšikanovaniu a podpore duševného zdravia detí, ktoré s tým všetkým úzko súvisí.
Viete to rozviesť?
Na začiatku sa venujeme dvom cieľovým skupinám. Sú to deti a mládež a druhou skupinou sú školské podporné tímy a pedagógovia. S deťmi pracujeme formou neformálnych diskusií, prednášok alebo interaktívnych osvetových aktivít. S druhou skupinou je to však najmä formou workshopov zameraných na osvetu a výmenu informácií z osvedčenej praxe.
Identifikovali sme totiž systémové riziká, ktoré je nutné odstrániť, a uviesť do praxe nové poznatky. Nesmieme zabúdať na kvalitnú a otvorenú komunikáciu s deťmi. A to tak doma, ako aj v škole.
Aké boli tie nové poznatky?
Keď sme robili výskum, čoho sa deti boja, tak nám vyšli vysoké čísla najmä pri strachu zo smrti a z násilia. Tie čísla sa pohybovali nad 90 percent. Preto je dôležité vedieť spracovať aj strach dieťaťa a pomôcť mu ho prekonať, aby sa to nerozvinulo do traumy a nemalo to negatívny vplyv na jeho duševné zdravie.
Hovoril ste, že sa s deťmi o tom treba zhovárať. Prečo?
Je veľmi dôležité deťom vysvetliť, čo a prečo sa stalo. Dieťa totiž nemá dostatočnú kapacitu samo spracovať akúkoľvek traumu alebo väčší strach. Ak ho necháme v týchto negatívnych zážitkoch a neposkytneme mu adekvátnu pomoc, mohli by následne tieto negatívne emócie prerásť do závažnejších porúch.
Na školách je dosť problémov aj bez výhražných správ. Jedným z nich je šikana. Koľko detí ju zažilo?
Zostáva vám 82% na dočítanie.