Jednou z odnoží projektu je Interreg fungujúci medzi Poľskom a Slovenskom, ktorý sa momentálne nachádza v investičnom období 2021 – 2027.
Podpora cestovania aj turizmu
Spolupráca medzi Poliakmi a Slovákmi, konkrétne aktivity na pohraničí, majú vytvoriť podmienky na ľahšie cestovanie medzi štátmi a zatraktívniť zaujímavé lokality.
Na aktuálne obdobie bolo schválených 130 miliónov eur, pričom maximálna podpora z eurofondov pre jeden projekt môže dosahovať výšku maximálne 80 percent.
Dobrou správou je, že Poľsko a Slovensko cez Interreg vytvárajú podmienky na zintenzívnenie a rozšírenie cezhraničných väzieb a prispievajú k zvýšeniu atraktívnosti cezhraničného regiónu pre obyvateľov aj návštevníkov. V prospech cezhraničného turizmu hovoria aj narastajúce štatistiky. Pretože kým v roku 2022 prespalo v Poľsku 118-tisíc slovenských turistov, ktorí využili 238-tisíc nocľahov, o rok neskôr boli čísla podstatne vyššie. V roku 2023 totiž v Poľsku prespalo 140-tisíc slovenských turistov a strávili tam celkovo 281-tisíc nocí.
Ako ho vnímajú partneri
Do projektu sa už tradične zapájajú samosprávy z južných oblastí Poľska a zo severu Slovenska. Konkrétne Malopoľsko, Sliezske či Podkarpatské vojvodstvo, Slovensko zastupuje Žilinský a Prešovský samosprávny kraj. Zhodnotenie projektu pre HN poskytli zástupcovia poľskej aj slovenskej strany.
„Projekt Interreg má pozitívny vplyv na rozvoj cestovného ruchu medzi Poľskom a Slovenskom. Napokon v rámci cezhraničných projektov vzniklo množstvo turistických chodníkov, cyklotrás či turistických produktov a služieb,“ uviedla koordinátorka projektu pre Sliezske vojvodstvo Bożena Mendrek-Gańczarczyk. Ako reprezentatívne ukážky spomenula Trasu valašskej kultúry, ktorá popularizuje pastiersku prácu na území Karpát, či projekt Green Film Tourism, ktorý zaznamenáva filmové dedičstvo poľsko-slovenského pohraničia.
Prešov a Žilina
Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová vníma Interreg rovnako priaznivo. „Využitie prostriedkov napomáha k rozvoju cestovného ruchu, zvýšeniu atraktívnosti územia a turistickej návštevnosti, celkovému zlepšeniu sociálnej a ekonomickej kvality života obyvateľov pohraničia, a tým aj všestrannému rozvoju Prešovského samosprávneho kraja.“
Hovorkyňa Žilinského kraja Eva Lacová navyše pre HN spresnila, čo sa cez Interreg v okolí Žiliny podarilo urobiť. „Vďaka projektu bolo v minulosti zrekonštruovaných 29 pamiatok kultúrneho dedičstva, vybudovaných alebo zmodernizovaných vyše 70 kilometrov turistických trás a zorganizovaných 247 cezhraničných podujatí.“