Kráľovský Chlmec – Košická župa v predstihu myslím na rozvoj a vzdelávanie a aj dostatok kvalitnej pracovnej sily. V súvislosti s príchodom automobilky Volvo župa posilňuje študijné a učebné odbory zamerané na tento segment. Nový odbor mechanik, mechatronik otvoria na Strednej odbornej škole techniky a remesiel v Kráľovskom Chlmci.
„Vyššiu kvalitu vzdelávania ponúka táto naša škola aj vďaka novému školskému autocentru. Som veľmi rád, že už po minulých investíciách, vďaka ktorým sa podarilo školu zmodernizovať na jednu z tých najviac zmodernizovaných v rámci celého Košického kraja, pokračujeme v ďalšom rozvoji a držíme trend. V tomto prípade vďaka vyše 100-tisíc eurám vznikli nové dielne, v ktorých sa budú vzdelávať v praktickej časti budúci mechanici a mechatronici. A o tých je na trhu práce naozaj núdza. V týchto nedostatkových profesiách po príchode Volva nájdu uplatnenie noví odborníci, ktorí dostanú vyššie platy a čo je rozhodujúce, zostanú doma. So získaním zaujímavej práce nebudú mať žiaden problém,” uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Táto škola získala aj nové pomôcky a počítače, takže štúdium získalo na atraktivite. Po rozsiahlej rekonštrukcii historickej budovy škola získala tiež systém vyučovania mechatroniky tekutinových systémov s multimediálnou podporou a interiérový nábytok.
„Odborné vzdelávanie bude mať priame prepojenie aj na závod Volvo. Ako technická škola so 117-ročnou tradíciou učíme študentov v takých odboroch ako mechanik, elektrotechnik, autoopravár, programátor obrábacích strojov a zariadení, mechanik strojov a zariadení. V rámci nového projektu pribudla aj učebňa a dielňa vo štvorročnom odbore mechatronika,” potešila sa riaditeľka tejto školy Enikö Pogányová.
Len v samotnej budove nového autocentra pribudli pracoviská pneuservisu a diagnostiky, geometrie a odbornej učebne na montáž a demontáž motorov. Približne 20 žiakom budú naplno slúžiť od nového školského roka. Plánujú však aj rozširovať odborné znalosti v rámci širokej ponuky služieb vodičom z okolia pri výmene kolies, diagnostike a geometrii.
Projekt Inovatívne technológie vo vzdelávaní strojárenských odborov si celkovo vyžiadal takmer 500-tisíc eur, z toho 350-tisíc eur získala škola z Integrovaného regionálneho operačného programu, zvyšnú sumu poskytol zo svojho rozpočtu Košického samosprávneho kraja.