Slovensko má od polovice júna nového prezidenta. Krajina je pri jeho osobe rozdelená na dva tábory. Kým u voličov koalície, odkiaľ Peter Pellegrini vzišiel, prevláda veľký optimizmus, u podporovateľov opozície je to predovšetkým skepsa.
Vyplýva to z prieskumu agentúry SCIO na vzorke tisíc respondentov, realizovanom počas prezidentskej inaugurácie 14. až 17. júna 2024. Názory na novú hlavu štátu agentúra merala medzi voličmi dvoch strán - najsilnejšieho vládneho subjektu Smer a lídra opozície Progresívne Slovensko.
Kým až 94 percent voličov Smeru verí, že sa Pellegrinimu podarí zmierniť napätie v spoločnosti, tak 55 percent elektorátu progresívcov to neočakáva.
Podobný stav vládne aj pri otázke, či sa Pellegrini pokúsi aktívnym posudzovaním legislatívy vyvažovať prípadný negatívny vplyv vlády a parlamentu na spoločnosť.
Väčšinová dôvera vládne len v prípade schopnosti prezidenta dôsledne presadzovať a reprezentovať európske a atlantické ukotvenie Slovenska. U voličov PS kladne na túto otázku odpovedalo 60 percent opýtaných a u podporovateľov Smeru 83 percent.
"Dá sa predpokladať, že sú to ešte vo veľkej miere dozvuky kampane," zhodnotil výsledky prieskumu zakladateľ a hlavný analytik agentúry SCIO, expolitik Martin Klus.
"Obzvlášť v krátkom čase medzi prvým a druhým kolom sa kampaň viedla vo veľmi vypätej atmosfére s výslednou veľkou radosťou v jednom tábore a frustráciou v druhom, čo zanechalo na mnohých voličoch stopy a prezident Peter Pellegrini bude mať veľmi ťažkú úlohu toto zmierniť," doplnil Klus.
Za potenciálne vážnu komplikáciu v tomto smere Klus považuje prípadný vstup jeho súpera z prezidentského súboja Ivana Korčoka do politiky.
"Práve jeho totiž mnohí podporovatelia opozície vnímajú ako silný protipól súčasnej vládnej moci, za ktorej súčasť stále považujú aj Petra Pellegriniho. A to bez ohľadu na jeho odchod do prezidentského paláca, či s poukazom na posledné správy z rokovania Európskej rady," myslí si Klus.