Parlament dnes na mimoriadnej schôdzy schválil zmenu v novele Trestného zákona. "Dnes si nemôžeme dovoliť žiadne riziko finančných postihov zo strany Európskej únie," povedal minister spravodlivosti Boris Susko.
Minister viní z potreby úpravy novely opozíciu, ktorá podľa neho v zahraničí robí politiku ekonomicky škodiacu Slovensku.
"Dezinformovali Európsku komisiu o tom, ako tu deštruujeme právny štát, že zrušenie špeciálnej prokuratúry je problém pri ochrane finančných záujmov Európskej únie, že deštruujeme vlastne celý trestný systém," tvrdí Susko.
Kritiku odmietajú
Podla podpredsedu parlamentu za Smer Tibora Gašpara by sa mala Európska komisia zamerať aj na roky 2020 až 2023. Novela bola podľa neho Ústavným súdom odobrená a odmieta opozičnú kritiku, že ide o "babráctvo".
"Táto schôdza bola práve preto, že slovenská opozícia robí v zahraničí, konkrétne v Bruseli, politiku proti Slovensku," povedal Gašpar.
Počas minulej vlády podľa Gašpara nastal "rozklad" právneho štátu. Významnú politickú zodpovednosť nesie vtedajšia ministerka spravodlivosti a súčasná poslankyňa SaS Mária Kolíková, vyhlásil Gašpar.
Smrť advokáta Krivočenka
Poslanec Smeru Richard Glück spomenul prípad advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý podľa neho zomrel kvôli vtedajším trestným stíhaniam. Označil ich za zmanipulované.
"Dnes je exponovaný prípad advokáta Krivočenka, ktorého nechali doslova sa udusiť v agóniách, umrieť vo väzbe na covid. A ja si myslím a rovnako tak aj moji kolegovia máme za to, že politicky je zodpovedná za smrť advokáta Krivočenka pani bývalá ministerka Kolíková," povedal Glück.
Jeho rodinu chce vláda odškodniť sumou 90-tisíc eur. "Bývalé vlády potrebovali zabiť, zavrieť každého, kto im vadil v politickom boji," povedal Glück.
Glück preto žiada, aby toto odškodnenie zaplatila práve Kolíková.
Zomrel v Trenčíne
Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne.
Vláda pripomína, že manželka zosnulého žiadala opakovane počas jeho väzby o zvýšenú zdravotnú starostlivosť, keďže bol rizikovým pacientom pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel. "Jej žiadosti boli opakovane zamietnuté," píše sa v materiáli.
Bezprostredne po smrti manželka iniciovala trestné konania a podávala podnety na prešetrenie, či jej manžel nezomrel v dôsledku nedostatočnej a oneskorenej lekárskej pomoci a či štátne orgány neprispeli k jeho smrti. Trestné oznámenia i podnety boli odmietnuté s odôvodnením, že zdravotná starostlivosť bola správna a nezanedbaná.