Úrady v niektorých častiach Slovenska po júnovom zmiernení podmienok na odstrel problémových medveďov už vyhlásili mimoriadnu situáciu kvôli nežiaducemu výskytu tejto šelmy, ministerstvo životného prostredia zatiaľ ale nedostalo žiadnu žiadosť o výnimku z ochrany medveďa podľa nových pravidiel. Novinárom to dnes povedal štátny tajomník ministra životného prostredia Filip Kuffa.
Parlament po opakovaných stretoch medveďov s ľuďmi schválil výnimku z ochrany medveďov pre prípad, že výskyt týchto šeliem ohrozuje život, zdravie či majetok ľudí alebo úrodu a hospodárske zvieratá.
Podmienkou na jednoduchšie vydanie povolenia na likvidáciu problémových medveďov je vyhlásenie mimoriadnej situácie v dotknutej lokalite.
"Medvede opakovane chodia do intravilánov, tlačia sa do blízkosti obcí a hospodárskych objektov, kde sa chovajú zvieratá. Sú prvé okresy, ktoré vyhlásili mimoriadnu situáciu. Zatiaľ sme nedostali žiadnu žiadosť o povolenie výnimky," povedal Kuffa.
Úrady už pred zmenou zákona o ochrane prírody pristupovali k likvidácii problémových jedincov hlavne prostredníctvom zásahových tímov.
Na vydanie povolenia však bolo potrebné splniť prísnejšie podmienky a do príslušného správneho konania sa mohla zapojiť aj verejnosť. Teraz štát prizval na odstrel medveďov tiež poľovníkov. Od začiatku tohto roka do 15. júla bolo v krajine zneškodnených 41 medveďov.
Kuffa uviedol, že na základe nových pravidiel nebudú problémové medvede lovené napríklad v lesoch, na území s najvyšším stupňom ochrany či na poliach s kukuricou. Úrady tiež neumožnia komerčný odlov tejto šelmy.
Na Slovensku ochranári a lesníci dlhodobo vedú spor o to, či sú medvede v krajine premnožené. Skoršiu štúdiu ochranárov a vedcov z českých univerzít, podľa ktorej medvedie populácie na Slovensku číta nanajvýš 1275 zvierat, spochybnili tiež niektorí predstavitelia vládnej koalície. Na plošné zníženie stupňa ochrany medveďov by Slovensko potrebovalo súhlas Európskej komisie.
Strety ľudí s medveďmi na Slovensku nie sú ojedinelé. Značnú pozornosť verejnosti a politikov vyvolal prípad z tohtoročného marca, keď medveď zranil niekoľko ľudí v obývanej časti mesta Liptovský Mikuláš na severe krajiny.
Pôvodne chcela vláda premiéra Roberta Fica umožniť plošný odstrel medveďov v prípade ich pohybu pri obydlí a v blízkom okolí miest a obcí, a to formou ústavného zákona.
Opozícia, ktorej hlasy by boli potrebné na schválenie tejto predlohy, ale upozornila, že takýto postup by nebol v súlade s právom Európskej únie.
Podľa nej únijné právo teraz umožňuje odstrel len preukázateľne problémových jedincov. Následne kabinet prišiel s novým návrhom zákona ohľadom likvidácie problémových šeliem, ktorý potom v snemovni podporila aj časť opozície.