Debatujeme práve v čase, keď vonku je horúčava viac ako 30 stupňov Celzia. Raj pre komárov?
Priali im hlavne týždne s výdatnými dažďami a vlhkom. Zároveň s dostatočným teplom sa rýchlejšie vyvíjali do dospelého štádia. Až takéto sucho však nemajú rady. Uvidíme, či v nasledujúcich dňoch prídu nejaké búrky, prípadne záplavy. August býva väčšinou najsuchší mesiac, takže by sme mali zaznamenať pokles populácie. Potom sa komáre znova rozlietajú.
Nový invázny druh – ázijského komára tigrovaného – na Slovensku po prvý raz zaregistrovali v Košiciach už pred dekádou. V bratislavskej časti Ružinov sa objavil vlani a usídlil sa tu. O jeho výskyte informovalo Biomedicínske centrum SAV vo februári. Čo máte odvtedy nové?
V spolupráci s magistrátom mesta Bratislava sme vykonávali monitoring v miestach výskytu. Podarilo sa nám zachytiť samičky i samčeky, taktiež čerstvo nakladené vajíčka. Nič im nebráni v tom, aby sa tu množili a prezimovali. Máme tiež údaje už aj z iných lokalít Ružinova.
Ázijský komár je podstatne väčší pracant než našinec, útočí celý deň a je agresívnejší. Čo to spôsobuje?
Môže to byť vyslovene adaptácia na naše podmienky. Naše komáre sa cez deň skrývajú v rôznych kríkoch a trávach, nevyhovuje im priame slnko a suchšie ovzdušie. Začínajú byť aktívnejšie až za súmraku, prípadne skoro ráno. Pri ázijských záleží na tom, z akých krajín pochádzajú a aká je tam vlhkosť. Ťažko to však posúdiť, lebo veľakrát sa tieto komáre prispôsobujú hostiteľom, hľadajú si nás podľa toho, kedy sme aktívni. Nie každý komár saje na človeku, tie naše vyhľadávajú aj obojživelníky či vtáky, vyberajú si. Ázijský komár tigrovaný preferuje človeka.
Prečo práve my sme v kurze?
Liahnu sa v blízkosti našich obydlí, liahni...
Zostáva vám 85% na dočítanie.