Úrad vlády sa ohradzuje voči tvrdeniam Európskej komisie v jej správe o právnom štáte na Slovensku s tým, že ich považuje za zavádzajúce.
Podľa Úradu vlády eurokomisia v správe nezohľadnila vznik jeho novej sekcie bezpečnosti štátu a prevencie korupcie. Problematika sa tak podľa slov Úradu vlády dostala hierarchicky na vyšší stupeň riadenia a dôležitosti, ako tomu bolo v minulosti, o čom bola eurokomisia podrobne a včas informovaná.
Poukázal aj na to, že eurokomisia bola rovnako informovaná aj o jeho aktivitách v oblasti prevencie a monitorovania korupcie za ostatných deväť mesiacov, ako aj o pripravovaných a realizovaných projektoch, medzi ktoré patrí napríklad prebiehajúci Národný prieskum vnímania korupcie, aktívne zasadnutia Rady protikorupčných koordinátorov - poradného orgánu vedúceho Úradu vlády - alebo opatrenia na prevenciu korupcie uvedené priamo v programovom vyhlásení vlády.
"Úrad vlády berie na vedomie správu Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku, ale nemôže rešpektovať, že za relevantné zdroje považuje skôr články vo vybraných médiách ako argumentačné vyjadrenia dotknutých inštitúcií, ktoré sa opierajú o ústavu a zákony či právoplatné rozhodnutia európskych súdov," uviedol vedúci Úradu vlády Juraj Gedra.
Eurokomisia vydala v stredu sedem odporúčaní pre Slovensko vo výročnej správe v oblasti právneho štátu v členských krajinách Európskej únie. Odporúčania pre Slovensko pritom nadväzujú na vlaňajšie, ktoré Slovensko realizovalo buď len čiastočne, alebo vôbec.