Po 12 rokoch zanikne ku koncu augusta NAKA a od začiatku septembra ju nahradí Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Ten existoval práve pred vznikom končiacej agentúry.
Ako dôsledok toho budú musieť byť približne 700 policajtov presunutých. Po novom budú presunutí po celom Slovensku do regionálnych útvarov. Informuje o tom portál Aktuality.sk.
Závažné prípady korupcie a aj miliónové kauzy, v ktorých figurujú veľké mená, zmenia vyšetrovateľov, čo môže spomaliť posun v trestnoprávnych konaniach.
NAKA zaniká
ÚBOK má tvoriť protizločinecké oddelenie, odbor finančnej kriminality a protikorupčné oddelenie, Národná protidrogová jednotka a Národná protiteroristická jednotka. Odbor boja proti extrémizmu prejde na kraje a nedovolené obchodovanie so zbraňami na Odbor kriminálnej polície Policajného zboru.
Cieľom je podľa policajného prezídia efektívnejšie rozdelenie agendy, pretože je neprehľadná a útvary majú neprimerane veľké personálne obsadenie. "Personálne stavy týchto útvarov je možné efektívnejšie využiť tak, aby bola zabezpečená účelnejšia a oveľa účinnejšia koordinácia a využitie ľudských zdrojov,” vyjadrilo sa prezídium.
Kritika z opozície
Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Demokrati dnes na koniec NAKA poukázal a označil ho za účelové.
"31. augusta končí Národná kriminálna agentúra! Prečo? Pretože pomsta pokračuje, zrušenie NAKA (reorganizácia) znamená, že vyšetrovatelia budú preradení na oddelenia po celom Slovensku, prípady budú znova rozdelené. Nepohodlní vyšetrovatelia budú odvelení na druhý koniec krajiny, aby boli donútení odísť z polície. Komu budú pridelené ich prípady? „Našim ľuďom“ a takto sa vyšetrovanie exponovaných káuz zastaví," vyjadril sa Šeliga.
V NAKA momentálne pracuje viac ako 1000 policajtov, pričom zostať by ich malo len 400. Ostatní budú rozdelení na kraje a okresy. Extrémizmus by mal taktiež prejsť na kraje, nový úrad bude riešiť len najzávažnejšie prípady násilnej kriminality.
Tieto zásadné zmeny prichádzajú v čase, keď to v polícii vrie. Policajné odbory hrozia masívnymi výpoveďami, ktoré sa môžu dotknúť podľa odhadov až 5000 ľudí. Vláda to chce riešiť napríklad jednorázovým príspevkom.