Obstaranie vakcín proti ochoreniu covid-19 sa javí ako netransparentné. Zmluva uzatvorená centrálne Európskou komisiou bola výhodná iba pre súkromnú firmu.
Väčšina štátov Európskej únie mala zazmluvnených oveľa viac dávok ako bolo potrebné. Skonštatoval to Najvyšší kontrolný úrad na základe kontroly. Upozornil aj na to, že slovenskému ministerstvu zdravotníctva v čase pandémie chýbali postupy stratégie a nedokázalo dôsledne vyhodnotiť, aké množstvo vakcín treba zabezpečiť a predimenzovalo ich počet.
"Z viac ako 15 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu covid-19 obstaraných EK a následne dodaných na Slovensko bolo v rokoch 2020 až 2023 podaných len sedem miliónov, čo predstavuje iba 47 percent. Bezmála dva milióny vakcín Slovensko darovalo zo svojich skladov iným krajinám a do konca roka 2023 exspirovalo 4,8 milióna dávok. Účet za nákup vakcín aj s likvidáciou exspirovaných dávok predstavuje sumu viac ako 340 miliónov eur," skonštatovali kontrolóri.
Upozornili na to, že aj v ostatných členských štátoch podali v priemere menej ako polovicu zakúpených dávok. V tejto súvislosti skritizovali postup EK.
"Bolo zarážajúce a z pohľadu kontrolnej inštitúcie úplne nesprávne, že EK pristúpila na podmienky farmafiriem, do rokovaní veľmi neštandardne vstúpila šéfka Komisie a Brusel v rozpore s pravidlami transparentnosti utajil zmluvy na obstarávanie vakcín," podotkol predseda úradu Ľubomír Andrassy.
NKÚ nerozumie, prečo Komisia zazmluvnila vakcíny v počte viac ako päť kusov a päť záložných dávok pre všetkých obyvateľov EÚ, aj keď v tom čase neboli vakcíny určené pre deti pod 18 rokov.