Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Lekárski odborári kritizujú konsolidačné opatrenia, v nemocniciach zbierajú výpovede z nadčasov

20.09.2024, 12:31
Autor:
TASRTASR

Lekárski odborári potvrdili, že sú pripravení podstúpiť aj ďalšie kroky a vyzývajú vládu, aby avizované opatrenia prehodnotila. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

Lekárske odborové združenie začalo v nemocniciach zbierať výpovede z nadčasovej práce. Reaguje tak na navrhované konsolidačné opatrenia pre zdravotníctvo, ktoré podľa neho spôsobia ďalší odlev odborníkov do zahraničia.

Lekárski odborári zároveň potvrdili, že sú pripravení podstúpiť aj ďalšie kroky a vyzývajú vládu, aby avizované opatrenia prehodnotila. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

"LOZ vyzýva vládu SR, aby prestala s deštrukciou memoranda z roku 2022, ktoré po výpovediach viac ako 2100 nemocničných lekárov malo zabezpečiť nielen sociálny zmier v zdravotníctve, ale vďaka dohode na postupnom plnení všetkých ôsmich požiadaviek malo postupne dochádzať k zlepšovaniu kritickej situácie v slovenskom zdravotníctve. Lekári sú pripravení, že nebudú vykonávať nútené nadčasy a pohotovosť nad zákonné limity. Zdravotníci sú jediní zamestnanci na Slovensku, ktorým vláda znižuje v rámci tzv. konsolidačného balíčka dohodnutú úpravu ich základnej mzdy, a to aj na ďalšie roky do budúcnosti. Pri stave, že lekári a sestry chýbajú slovenským občanom, vláda spôsobí, že Slovensko bude produkovať lekárov a sestry pre zahraničie," upozornil šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.

LOZ si podľa jeho slov uvedomuje potrebu konsolidácie verejných financií, no nerozumie, prečo vláda hľadá peniaze v chýbajúcich zdravotníkoch. "Vláda pána Fica týmito krokmi pomáha finančným skupinám a nie pacientom, narúša sociálny zmier, vyháňa posledné sestry a skúsených lekárov z našich nemocníc a mladých zdravotníkov vyháňa do zahraničia," skonštatoval Visolajský. Zároveň vyzval vládu, aby navrhované zmeny prehodnotila.

LOZ kritizuje aj avizovaný návrh, podľa ktorého by sa mali nemocnice transformovať na akciové spoločnosti. "V stave, keď štátnym nemocniciam nie sú od zdravotných poisťovní preplácané ani náklady na riadne poskytnutú zdravotnú starostlivosť, nemôže premena na akciové spoločnosti znamenať nič iné ako snahu o privatizáciu štátnych nemocníc," poznamenali odborári.  

Vládna koalícia v utoro predstavila balík opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 percenta hrubého domáceho produktu. Súčasťou konsolidácie má byť okrem iného aj spomalenie valorizácie platov zdravotníkov v ambulantnom aj nemocničnom sektore na tri percentá na jeden rok. Vláda tiež navrhuje, aby sa nemocnice transformovali na akciové spoločnosti.

01 - Modified: 2024-09-19 13:05:29 - Feat.: - Title: Komora zdravotných sestier odmieta konsolidačné opatrenia vlády, ktoré ohrozia rast miezd 02 - Modified: 2024-09-19 06:58:03 - Feat.: - Title: Čo sa v konsolidácii nepáči národniarom? Poukazujú na dve veci, s jednou chcú pohnúť 03 - Modified: 2024-09-18 13:25:03 - Feat.: - Title: Konsolidačné opatrenia budú bežnú trojčlennú rodinu stáť tisíc eur ročne, tvrdí PS 04 - Modified: 2024-09-17 14:45:15 - Feat.: - Title: Kamenický: Štát zavedie desaťpercentné viazanie personálnych výdavkov na úradníkov 05 - Modified: 2024-09-17 14:34:38 - Feat.: - Title: SaS: Štát konsolidačnými opatreniami vyberie menej, ako plánuje, zaplatia občania
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. september 2024 12:31