Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský oznámil, že lekári podajú výpovede. Na brífingu oznámil, že oddnes začínajú podávať výpovede.
Výpoveď podáva 2 713 lekárov vo viac ako 34 nemocniciach po celom Slovensku. Podľa Visolajského budú výpovede ešte pribúdať.
"Je to historický moment. Týmto krokom chceme, aby sa vláda spamätala," povedal Visolajský. Dodal, že iba v Univerzitnej nemocnici v Bratislave podáva výpoveď 511 lekárov.
Odkaz Ficovi
Visolajský odkázal premiérovi Ficovi, že túto situáciu môže vyriešiť za pár dní.
"Zatiaľ veríme v zdravý rozum vo vláde a že to pán premiér vyrieši v najbližších dňoch. Ak sa premiér postaví na stranu ľudí a splní naše požiadavky, tak lekári sú pripravení výpovede stiahnuť," doplnil šéf lekárskych odborov.
"Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov," povedal Visolajský.
Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny.
"Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.
"Nemáme žiadne nové požiadavky"
Združenie trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi.
"Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov," poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu.
Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej.
Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1 200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.