Úrady, samospráva a ďalšie inštitúcie na Slovensku budú môcť spoplatniť niektoré informácie o svojej činnosti, ktoré poskytujú záujemcom v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Zároveň budú mať na odpoveď viac času. Vyplýva to z novely uvedeného zákona, ktorú dnes schválil parlament. Podľa mimovládnych organizácií zmeny zhoršia kontrolu verejných inštitúcií zo strany verejnosti, predlohu kritizovala tiež opozícia.
Ak schválený zákon podpíše prezident Peter Pellegrini, od marca budúceho roka budú môcť úrady požadovať úhradu nákladov, ktoré im vzniknú pri mimoriadne rozsiahlom vyhľadávaní požadovaných informácií.
Tie potom žiadateľovi poskytnú až po úhrade takýchto nákladov. Všeobecná lehota na poskytnutie odpovede sa zároveň predĺži na dvanásť z terajších ôsmich pracovných dní.
Viaceré mimovládne organizácie tvrdili, že novela sťaží prístup aktívnych občanov a novinárov k informáciám od štátu. Napríklad organizácia Amnesty International Slovensko uviedla, že zákony nestanovujú, čo sa považuje za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií.
"To môže viesť k svojvoľnému a nejednotnému uplatňovaniu poplatkov za vybavovanie žiadostí o informácie. Takéto spoplatnenie môže znemožniť prístup k informáciám pre jednotlivcov a organizácie, ktoré nemajú dostatočné finančné prostriedky, " uviedla AI Slovensko vo vyhlásení.
Dodala, že napríklad aktivisti, organizácie občianskej spoločnosti a nezávislé médiá sú kľúčové pri odhaľovaní porušovania ľudských práv, korupcie a iných pochybení úradov a ich činnosť často závisí od bezplatného prístupu k informáciám.
Novelu navrhli poslanci SNS. Predlohu odôvodnili tým, že takzvané povinné osoby sú zahlcované častými a nadmernými požiadavkami na poskytnutie informácií.