Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zvolala zasadnutie Pamiatkovej rady s cieľom odvolať vás. Rátali ste s tým?
V podstate áno, pretože podobné veci sa dejú aj v ostatných rezortných organizáciách. V mojich očiach to iba potvrdilo trend, ktorý má ministerstvo kultúry inde. Teda, že postupne vymieňa ľudí na vedúcich postoch.
Napokon sa odvolanie ani neuskutočnilo, lebo neprišla ministerka ani generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala. Čo to o nich hovorí?
Že veci sa dejú narýchlo a bez dostatočnej prípravy. Názor si spraví asi každý sám.
Cítili ste podporu Pamiatkovej rady, ktorá bez Šimkovičovej odmietla o vašom odvolaní rokovať?
Na rokovaní som nebol, no podporu som cítil. Členmi rady sú dlhoroční pamiatkari a odborníci. Sme malá komunita, poznáme sa a vieme, kto čo v profesijnom živote dokázal.
O vašom odvolaní sa hovorilo už v lete, keď ministerstvo začalo robiť výraznejšie čistky. Hovoríte, že ste boli na to pripravený. No ako vaši podriadení a úrad ako taký?
Sme v procese konsolidácie, nielen čo sa týka prepúšťania zamestnancov, no aj krátenia bežných výdavkov v rozpočte už aj tak poddimenzovaného úradu. Zároveň sa neustále zvyšuje pracovná záťaž novými úlohami.Napríklad od januára prechádzame na centrálny ekonomický systém, čo bude veľmi náročné. Rozpočet organizácií s neustále pribúdajúcimi konsolidačnými opatreniami je nastavený na tri roky dopredu, takže keď si k tomu pripočítate ešte aj potenciálne hrozby v legislatívnych zmenách a neustále organizačné a personálne zmeny, neprispieva to k dobrej a pokojnej pracovnej atmosfére.
Pamiatkari sa asi najviac obávajú zmien na riaditeľských postoch v jednotlivých krajoch, pretože tie pri politických nomináciách umožňujú realizovať rôzne podnikateľské záujmy na úkor pamiatkovej ochrany.
Ako teraz teda riešite veci, keď ste možno krátko pred odvolaním?
Zostáva vám 81% na dočítanie.