Podľa najnovšieho novembrového prieskumu agentúry NMS Market Research by v parlamentných voľbách zvíťazilo s prehľadom Progresívne Slovensko, volila by ho viac než štvrtina (25,1 percenta) opýtaných.
Oproti poslednému októbrovému prieskumu si polepšili o 0,7 percentuálneho bodu. Agentúra zbierala dáta od 7. do 11. novembra. Prieskum ukončila v deň, keď bývalý kandidát na prezidenta Ivan Korčok oznámil vstup do PS.
Na druhom mieste nasleduje vládny Smer so ziskom 19,1 percenta. Trendy sa potvrdzujú aj pri tejto strane, oproti poslednému prieskumu NMS jej klesli preferencie o 1,4 percentuálneho bodu.
Už tradične prvú trojku najsilnejších slovenských politických zoskupení uzatvára vládny Hlas s 10,8 percentami. Oproti októbrovému prieskumu si pohoršil o 1,2 percentuálneho bodu.
Ďalším subjektom v Národnej rade by bolo hnutie Republika, ktorému šéfuje europoslanec Milan Uhrík. V novembri by ho volilo 8,7 percenta opýtaných, čo predstavuje nárast od minulomesačného prieskumu o 1,4 percentuálneho bodu.
Nasleduje KDH s 6,4 percentami, oproti októbru kleslo o 0,4 percentuálneho bodu.
Poslednou stranou v parlamente s najnižšími preferenciami by bola opäť SaS so šiestimi percentami. Podpora od posledného prieskumu klesli aj tejto strane, a to o 0,2 percentuálneho bodu.
Pred bránami parlamentu sa v tesnom závese ocitla trojica politických subjektov - hnutie Slovensko (4,7 percenta), Demokrati (4,4 percenta) a Sme rodina (4,3 percenta). Nasleduje Maďarská aliancia so ziskom 3,7 percenta a vládna SNS, ktorú by volilo 3,3 percenta opýtaných. Tá si od posledného prieskumu polepšila o 0,4 percentuálneho bodu.
Ak by voľby dopadli tak, ako naznačuje novembrový prieskum NMS, mohla by sa na prvý pohľad situácia zdať patová. Koalícia Smer+Hlas+Republika by v parlamente mala síce najtesnejšiu väčšinu 76 zákonodarcov, v realite by sa však vládny trojlístok mohol kedykoľvek dostať do problémov s prijímaním legislatívy. V prípade účasti KDH na tejto vláde by sa ale pomery zmenili na pohodlnú väčšinu.
Možná koalícia PS+KDH+SaS by mala dokopy len 74 zákonodárcov v Národnej rade, a musela by sa tak dohodnúť s nejakou z ďalších strán.